مرداد ۲۱, ۱۳۹۹

اینترنت | حداقل برای افراد میانسال و مسن تر | به تقویت قوای مغز کمک می کند & | سالمندان

اینترنت ، دست کم واسه افراد میانسال و سن بالا تر، به تقویت قوای مغز کمک می کنه

جستجو در اینترنت  واسه مغز خوبه .

پژوهشی نشون داده که به کار گیری اینترنت، دست کم واسه افراد میانسال و سن بالا تر، به تقویت قوای مغز کمک می کنه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  گروهی از محققان در دانشگاه کالیفورنیا لس آنجلس (UCLA) به این نتیجه رسیدن جستجو در وب، بخش اراده کردن و دلیل آوردن مغز رو تحریک می کنه.

محققان می گن این موضوع حتی ممکنه به مقابله با تغییرات فیزیولوژیک به وجود اومده به وسیله افزایش سن، که باعث کند شدن مغز می شن، کمک کنه.

یافته های این تحقیق در نشریه “Geriatric Psychiatry” منتشر شده.

با افزایش سن تغییراتی در مغز اتفاق می افته که از جمله میشه به کمتر شدن اندازه و کاهش فعالیت سلولی در مغز اشاره کرد که بر کارکرد آدم تاثیر دارن.

باور بر اون هستش که فعالیتهایی که مغز رو فعال نگه می دارن، مثل حل کردن جدول، ممکنه اثرات افزایش سن رو به کمترین حد ممکن برسانند و براساس تحقیق گذشته اینطور انگار “وب-گردی” رو هم میشه به فهرست این جوری فعالیتا اضافه کرد.

گری اسمال، پژوهشگر ارشد این برنامه تحقیقاتی گفت: “جستجو در اینترنت فعالیت پیچیده ای رو در مغز داره که می تونه به تمرین دادن و بهبود کارکرد مغز تاثیر بزاره.”

این تحقیق روی 24 نفر داوطلب انجام شده که بین 55 تا 76 سال سن دارن و نصف اونا کاربران باتجربه اینترنت بودن

مغز هر داوطلب، در حالیکه یه بار مشغول جستجو در اینترنت و دوباره مشغول خوندن کتاب بود اسکن شد.

هر دو کار باعث مشاهده اندازه قابل توجه ای فعالیت در بخشای مسئول زبون، خوندن، حافظه و قابلیتای چشمی مغز شد.

با این وجود جستجو در وب فعالیت مجزای بیشتری رو در بخش دیگری در مغز که اراده کردن و استدلالای پیچیده رو کنترل می کنه درست کرد که این موضوع فقط در کاربران با تجربه وب مشاهده شد.

محققان گفتن در مقایسه با خوندن ساده، وجود گزینه های خیلی زیاد در اینترنت باعث می شه کاربران واسه رسیدن به اطلاعات مورد نظر خود نیاز به اراده کردن دارا باشن

با این حال اونا فکر می کنن کسائی که تازه به کار گیری اینترنت رو شروع کردن هنوز روشای هدف دار لازم واسه انجام موفقیت آمیز جستجو روی وب رو درک نکرده باشن.

پروفسور اسمیت گفت: “به نظر می رسه کاری ساده و روزمره مثل جستجو در وب در افراد سن بالا تر مدارهای مغز رو تقویت می کنه که نشون میده با وجود افزایش سن، مغز ما حساسه و می تونه به یاد گرفتن ادامه بده.”

برکا وود، مسئول بنیاد خیریه تحقیقات در باره فراموشی در بریتانیا گفت: “براساس این یافته های عجیب اینطور انگار افراد میانسال و سن بالا تر می تونن با انجام فعالیتایی که مغز رو تحریک می کنن خطر گرفتار شدن به مریضی فراموشی به وجود اومده به وسیله پیری رو کم کنن.”

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: “کاربران سن بالا تر وب و اینترنت دقیقا مشغول انجام اینجور کاری هستن

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *