مرداد ۲۱, ۱۳۹۹

اینترنت و فضای مجازی | ذهن سالمندان را جوان نگه می دارد | سالمندان

اینترنت و فضای مجازی ، ذهن سالمندان رو جوون نگه می داره

سالمندان با رایانه جوون می شن

افزایش سن ، مرگ همسر ، دوری از فرزندان ، ناتوانی در انجام فعالیتای جورواجور ، خونه نشینی و تنهایی ، تموم اینا کافیه تا یه فرد سن و سال دار دچار افسردگی شه ، از جامعه دور شه ، و احساس ناتوانی و پیری کنه اما راهی هست تا اون دوباره احساس جوونی کنه  و بتونه به شکلی پویا با بقیه رابطه برقرار کنه و همزمان با پر کردن اوقات ذهن خود رو از فراموشی و فراموشی دور نگه داره ؟ شاید جواب این سوال اینترنت و دنیای مجازی وب باشه  .

خیلی از مردم می گن که به کار گیری رایانه و اینترنت تنها مخصوص افراد جوونه . اما  یافته های یه نظرسنجی در امریکا نشون میده که افراد سن بالا هم تکنولوژی رایانه رو واسه زندگی روزمره خود لازم می دونن.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  براساس این نظرسنجی که در کشور انگلیس انجام شد بیشتر از ۵۰ درصد افراد بالای ۵۵ سال که به سیر در اینترنت می پردازن فکر می کنن که به کار گیری رایانه، جنبه های تازه ای از زندگی رو واسه اونا نمایان کرده.

هم اینکه ۲۲درصد از این افراد فقط با هدف انجام بازیهای کامپیوتری وارد اینترنت می شن. با اون که شرکتای تولیدکننده لوازم کامپیوتری فکر می کنن که به کار گیری رایانه در میان سالمندان در حال گسترشه اما هنوزم خیلی از مردم جامعه تکنولوژی رایانه رو مخصوص نسل جوون می دونن.

از کل افراد بالای ۵۵ سال که در این نظرسنجی  شرکت کردن، تنها ۳۵ درصد تجربه سیر در اینترنت رو داشتن. البته این وسط افراد میانسال که از دید اقتصادی شرایط مطلوبی ندارن، کمتر به اینترنت دسترسی پیدا می کنن.

خیلی از افراد سن و سال دار در سراسر جهان فکر می کنن که شرکتای کامپیوتری به نیاز این افراد توجهی نمی کنن و اطلاع رسانی قابل فهم در مورد تکنولوژی رایانه واسه اونا صورت نمی گیره.

به خاطر همین تنها یه پنجم افراد میانسال پیگیر جدیدترین اخبار مربوط به تکنولوژی هستن.

البته نظرسنجیای شرکتای کامپیوتری نشون دهنده اون هستش، رایانه در مورد سلامت و درمان افراد سن و سال دار نقش تعیین کننده ای داره. بیشتر از دو سوم آدمایی که در این نظرسنجیا شرکت کردن فکر می کنن به کار گیری تکنولوژی اثر مثبتی در زندگی اونا داشته.

یه پیرزن ۶۸ ساله در این مورد میگه: پس از این که شوهرم جون خودشو از دست داد، فرزندانم برام یه رایانه خریدن که این رایانه وصل به اینترنت بود. در واقع به دلیل کار با رایانه هیچوقت احساس تنهایی نمی کنم. چون با اعضای خونواده ام در سراسر جهان رابطه برقرار می کنم. هم اینکه از راه اینترنت دوستان دوران مدرسه ام رو که ۳۰ سال از اونا بی خبر بودم پیدا کردم.

باحال این که ۵۰ درصد از افراد بالای ۵۰ سال در بیشتر نظرسنجیا اعلام کردن، زندگی بدون رایانه و اینترنت واسه اونا غیر قابل تحمل هستش.

هم اینکه ظهور خطوط سریع اینترنت باعث شده تا افراد سن و سال دار بسیار سریع تر در اینترنت به سیر بپردازند و در مدت زمان کوتاهی فیلم، موسیقی و بازیهای کامپیوتری رو دانلود کنن.

در گذشته افراد سالخورده در اوقات بیکاری خود به تماشای تلویزیون می پرداختن اما الان ۴۰ درصد آدمایی که از خطوط اینترنت سریع بهره مند هستن به جای تماشای تلویزیون، به کار با اینترنت می پردازن.

یه کارشناس بخش وب میگه: افراد سن و سال دار از راه اینترنت اطلاعات با ارزشی در مورد موضوعات پزشکی و خدمات جور واجور اجتماعی پیدا می کنن و رابطه خوبی با دوستان و بقیه اعضای خونواده برقرار می کنن. با این حال واسه کوتاه کردن فاصله دیجیتال میان افراد سن و سال دار و نسل جوون باید اونا رو آموزش داد و اطلاعات رو با زبون ساده تر براشون عرضه کرد.

.

منبع : pezeshk.us

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *