مرداد ۱۵, ۱۳۹۹

اینترنت چه بلاها که سرما نمی آورد!

:
اینترنت چه بلاها که سرما نمی آورد!

:

سایت روان یار: وقتی که پشت رایانه نشسته اید و روی صفحه کلید تایپ می کنین، فقط انگشتان و چشمون شما کار نمی کنن بلکه تموم اندامای بدن شما در حال فعالیت هستن. ولی متأسفانه، بر خلاف این واقعیت، این کار شما ورزش به حساب نمیاد.
وقتی که پشت رایانه نشسته اید و روی صفحه کلید تایپ می کنین، فقط انگشتان و چشمون شما کار نمی کنن بلکه تموم اندامای بدن شما در حال فعالیت هستن. ولی متأسفانه، بر خلاف این واقعیت، این کار شما ورزش به حساب نمیاد.گسترش رو به رشد خدمات اینترنت و زمان زیادی که آدما به طور روزانه در فضای مجازی می گذرونن، مشکلات و مریضیای زیاد جسمی و روانی به همراه داشته که در زیر به معرفی ده نمونه از شایع ترین اونا می پردازیم.

۱۰- خستگی چشم
 وقتی که از چشماتون زیاد استفاده می کنین، خسته می شن. بنابراینجای تعجبی نیس که وقتی که واسه ساعتای طولانی به صفحه نمایشگر رایانه خیره می مونید، دچار سوزش و درد چشم شید. به گفته پزشکان مایو کلینیک، «با وجودی که خستگی چشم رو مخه ولی معمولاً مشکل زیادّی نیس و پس از استراحت دادن به چشما برطرف می شه.»
۹- اضطراب سلامتی/ فاجعه سازی از درد
بعضی افراد دوست دارن علائم درد در بدنشون رو به طور بزرگ نمایی آمیزی تفسیر کنن. روان شناسا به این تمایل، «فاجعه سازی از درد» میگن. یعنی تمایل به در نظر گرفتن بد ترین احتمالات به هنگام حس درد. منظور از اضطراب سلامتی هم اینه که فرد حس کنه مشکل جدّی سلامتی داره و این اضطراب با یافته های طبیعی آزمایشای پزشکی و اطمینان بخشی دکتر متخصص از بین نره. اینترنت به دلیل وجود حجم زیاد اطلاعات نادرست، تأیید نشده و غیرعلمی و این باور در مردم که هرچه در اینترنت هست قابل اطمینان هستش، می تونه باعث شدید شدن مشکل روانی «خود مریض انگاری» شه.
۸- سردرد
سه نوع سردرد در مورد اینترنت هست:
سردردهای تنشی
 این نام ممکنه گمراه کننده باشه. این نوع سردردا به دلیل استرس به وجود بلکه بیشترً به دلیل کشیدگی عضله گردن یا چشم درد حادث می شن. به گفته پزشکان مایوکلینیک، سردردهای تنشی از نیم ساعت تا یه هفته ممکنه باقی بمونن.
 سردردهای طولانی روزانه
 بیشتر افراد گاه به گاه دچار سردرد می شن. اما به گفته پزشکان مایو کلینیک اگه تعداد روزهایی که فرد سردرد داره بیشتر از تعداد روزهایی باشه که سردرد نداره، شایدً دچار این سردرده. وجود متوالی این نوع سردرد، اونو در بین بد ترین سردردهای ضعیف ساز قرار می هد.
 سردردهای استرسی
 پیدایش سردرد به استرس خیلی زیادی نیاز نداره. استرس به وجود اومده به وسیله به انتظار دریافت اطلاعات موندن از اینترنت، کندی بار شدن صفحات، خرابی رایانه و امثال اونا می تونه باعث این نوع سردرد شه.

۷- درد پشت
نشستن نادرست پشت رایانه، مخصوصا اگه با چاقی، کمبود ورزش و تحرّک، و سیگار کشیدن همراه باشه به درد پشت میرسه. منشأ این درد معمولاً عضلات، اعصاب، استخونا و مفاصل در ستون فقراته. نشستن نادرست و واسه ساعتای طولانی پشت رایانه، این درد رو شدید شدن می کنه.
۶- ترومبوز وریدی
به لختگی درون رگ، ترومبوز می گن. منظور از ترومبوز وریدی، تشکیل لخته خون در رگای وریدیه که بیشترً در پاا ایجاد میشه و علّت اصلی اون، بی تحرّکی و کم شدن آب بدنه. نشستن واسه ساعتای طولانی پشت رایانه می تونه باعث ترومبوز وریدی شه. تازگیا در هواپیماهای مسافربری هم اطلاعات اخطار دهنده ای درباره ترومبوز وریدی به مسافران داده می شه و به اونا پیشنهاد می شه تا واسه ساعتای طولانی بی حرکت روی صندلی باقی نمانند.
۵- نشانگان مونچهاوزن
اول اجازه بدین به تعریف نشانگان یا سندروم مونچها وزن بپردازیم، چون که ممکنه خیلی از خوانندگان با این مشکل روانی آشنا نباشن، و بعد به سراغ اینترنت میریم:
«ویژگی مهم این سندروم، میل شدید به بستری شدنه و به عقیده بعضی از روان شناسا، اصطلاح اعتیاد بیمارستان واسه این سندروم مناسب تره. ویژگی مهم دیگه این بیماران اینه که به محض رو شدن ساختگی بودن علائمشان، درخواست ترخیص کرده و از مراجعه مجدّد به اون محل دوری می کنن. مواردی دیده شده که مریض واسه ایجاد علائم دست به ابتکارهای عجیبی زده.»
در اینترنت تعداد بیشماری اتاق گپ زنی، گروه های پشتیبان و وبگاه شبکه های اجتماعی هست که افراد می تونن مشکلاتشون رو با بقیه در میان بذارن، درخواست راهنمایی کنن و حس همدردی بقیه رو جلب کنن.
 شاید تعجب کنین از اینکه خیلی از افراد فقطً واسه جلب توجه به بیان مریضیا یا مصیبتای دروغین و ساختگی می پردازن. اون ها وانمود می کنن که قربونی تجاوز، حمله، کتک کاری یا مریضیای جدّی و سخت درمانی هستن تا توجه بقیه رو به خود جلب کنن. به این مشکل روانی، نشانگان یا سندروم مونچهاوزن می گن.
براساس پژوهشی که انجام شده، اینترنت می تونه افراد رو تشویق کنه که به خاطر جلب توجه وانمود کنن که گرفتار به مریضی هستن. به گفته دکتر فلدمن از دانشگاه آلاباما آدمایی که دارای این نشانگان هستن اگه به یه مرکز روان پزشکی مراجعه کنن مورد درمان قرار می گیرن ولی بیشتر اونا اینجور تمایلی ندارن و بهتر می دونن که یه مریضی جسمی زیاد داشته باشن تا یه مشکل روانی.

۴- افسردگی فیس بوکی
براساس گزارشی که در روزنامه دیلی میل چاپ شده، فیس بوک و دیگه شبکه های اجتماعی، دختران نوجوون رو در برابر دچار شدن به اضطراب و افسردگی قرار میدن. این جور وبگاها علاوه بر امکان نامه نگاری و پیام رسانی، این امکان رو واسه نوجوانان به وجود می یارن که درباره یه چیز، بارها و بارها صحبت کنن. براساس این مقاله، بحث مکرّر در میان دختران نوجوون، مخصوصا درباره شکستای عشقی، حال اونا رو بد تر می کنه و هیجانات منفی در اونا به وجود می آورد.
این گزارش، نتیجه پژوهشیه که از طرف دانشگاه استونی بروک نیویورک روی ۸۳ دختر نوجوون انجام شده. توصیه یکی از پزشکان به نوجوانانی که دائم درباره یه مشکل صحبت می کنن اینه که «موضوع بحث رو عوض کنن.»
۳- خشم اینترنتی
با وجودی که ممکنه خشم اینترنتی به خودی خود واسه سلامتی افراد مضر نباشه اما می تونه به آزار اینترنتی و حتی شاید به خشونت برسه. پس کسائی که توانایی فروخوردن خشمشون رو ندارن باید مواظب باشن.
 یکی از منابع خشم اینترنتی «افزونگی اطلاعات» است. حجم بزرگ اطلاعات موجود روی وب و کند بودن سرعت رسیدن به اونا باعث بروز مقدار زیادی استرس در کاربران اینترنت می شه. براساس مطالعه ای که از طرف شرکت نمایه گذاری بریتیش وب انجام شده، ۶۸ درصد از ۲۰۰ نفر افراد مورد مطالعه گفتن که واسه اونا در انتظار دریافت اطلاعات موندن از وب، استرس زا تر از گذروندن یه آخر هفته با پدر و مادر همسرشانه و ۳۸ درصد گفتن که استرس زا تر از موندن در ترافیک خیابونه.
 یکی از محلای بروز خشم اینترنتی در بخش اعلام نظرهای وب نوشتا، ویدیوهای یوتیوب یا نظرگاه وبگاه هاست. اگه به بخش اعلام نظرا نگاهی بندازین، خیلی طول نمی کشه تا به کلمات بیریخت و بد بر بخورین. شاید وجود گمنام اینترنت، افراد رو تشویق می کنه که هرچه در فکر دارن رو بگن. اما نکته ای که اینجا هست اینه که این مسأله واگیرداره- اعلام نظر خشمگینانه شما بقیه رو عصبانی می کنه و این چرخه همین طور ادامه پیدا میکنه.

۲- مشکلات بالای دست
مشکلات بالای دست شامل: نشانگان (سندروم) کشیدگی گردن، نشانگان (سندروم) مجرای مچ دستی، نشانگان (سندروم) مجرای ساعدی، التهاب تاندون دست و مچ، التهاب تاندون و غلاف اون، التهاب کیسه زلالی، کشیدگی مکرّر عضلانی و نشانگان (سندروم) مجرای خروجی قفسه صدریه.
تموم این مریضیا می تونه مربوط به به کار گیری اینترنت باشه. این مریضیا بیشترً بر اثر استفاده زیادتر از اندازهّ از یکی از اندامای بالای دست (مثل بازوا) و استفاده زیادتر از اندازهّ از یه وسیله مثل صفحه کلید رایانه یا موش بروز می کنن و به دلیل صدمه بافتا با درد همراهند.
در مورد مریضی نشانگان مجرای خروجی قفسه صدری جالبه بدونین که دو گروه از افراد بیشتر در خطر این مریضی قرار دارن. یکی کسائی که در تصادفای رانندگی دچار آسیبای گردنی می شن و دیگه کسائی که از رایانه در وضیعتای نشستن نادرست و غیر ارگونومیک، در دوره های وقتی طولانی استفاده می کنن.
۱- اعتیاد به اینترنت
این مریضی به خاطر این در این فهرست شماره یه شده که واقعاً بسیار جدّیه و در بعضی موارد کشنده بوده. وجود اعتیاد بسیار فراگیره. وقتی که صحبت از اینترنت باشه، این اعتیاد می تونه به چیزای زیادی پیدا شه. از تایپ گرفته تا بازدید از اتاقای گپ زنی، خرید برخط یا بازیای چند نفره.
 اعتیاد به اینترنت اونقدر جدّی و واقعیه که مراکز بازپروری واسه اون به وجود اومده. به طور مثال، براساس مقاله ای که در نیویورک تایمز منتشر گردیده، مراکز بازپروری معتادان اینترنت در کره جنوبی با به کار گیری مدّرسان نظامی به معتادان تمرینای بدنی تقریباً شدید مثل تمرینای نظامی میدن، نشستای گروهی با مشاور برگزار می کنن و کارگاه های روان درمانی واسه معتادان ترتیب میدن.
 مسئله اعتیاد به اینترنت در کره جنوبی در سالای گذشته به صورت یه مسئله ملّی در اومده و اندازه مرگ و میر به وجود اومده به وسیله خستگی و از پا افتادگی پس از انجام بازیای برخط روز به روز در حال زیاد شدنه.

منبع : برترینا

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *