مرداد ۲۱, ۱۳۹۹

اینطوری بیشتر سرما می خورید

اینطوری بیشتر سرما می خورید

فول استرس هستین

درسته که با یه استرس آنی سرما نمی خورید. اما اگه به طور مرتب در شرایط استرس زا قرار داشته باشین، مانند فشارهای کاری، مشکلات خانوادگی، وظایف اجتماعی سنگین و چیزای دیگه ای به جز اینا شک نکنین که بدن تون ضعیف شده و مستعد سرماخوردگی هستین.

یافته های پژوهشی که در  Psychology Today به چاپ رسیده، نشون میده استرس نقش مهمی در ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن داره و قدرت اونو در مقابله با ویروسا و میکروبا کم می کنه.

به نظر محققان، خواب کمتر از شش ساعت در شب، بدن رو آماده پذیرش مریضی می کنه

به طور مرتب به صورت تون دست می زنید

وقتی که صورتتون رو لمس می کنین، یعنی در وقتی که بینی تون رو می خارانید، پوست خشک لبا رو جدا می کنین، پیشونی یا چشماتون رو می مالید، میکروبای روی نوک انگشتا رو به صورتتون منتقل می کنین.

وقتی که دستا و یا انگشتان تون با مخاط بدن (دهن، بینی یا چشما) تماس پیدا می کنه، میکروبا خیلی راحت وارد بدن شده و شما رو مریض می کنن. پس بهتره خیلی صورتتون رو دستمالی نکنین، مخصوصا با دستای کثیف و آلوده.

اصرار دارین با همه دست بدین

هممون در روابط اجتماعی و کاری دست می دیم. اما  بهتره بدونین همین کار با ادب می تونه زمینه رو واسه انتقال میکروبا جفت و جور کنه. شما از کجا میدونید چند ثانیه قبل دوست یا همکارتون در دستش عطسه یا سرفه نکرده باشه و یا بدتر از اون بینی اش رو نگرفته باشه. پس لازم نیس با هر ناشناس و آشنایی دست بدین. مخصوصا اگه خودتون رو مستعد سرماخوردگی میدونید، معذرت خواهی کرده و از این کار دوری کنین.

به نظر محققان، حدود 80 درصد بیماریا از راه دست دادن و یا تماس دست با دهن انتقال پیدا می کنن.

: اینطوری بیشتر سرما می خورید

از خوابتون می زنید

اگه به اندازه کافی نمی خوابید و واسه هر کاری از خواب تون می زنید، باید بدونین که بدن تون رو در برابر بیماریا قرار می دید.

به نظر محققان American Academy of Sleep Medicine خواب کمتر از شش ساعت در شب، بدن رو آماده پذیرش مریضی می کنه. به نظر این محققان احتمال مریضی با هر یک ساعت کمبود خواب بیشتر می شه.

محققان دیدن آدمایی که به طور منظم فقط شش ساعت در شب می خوابن، به اندازه 40 درصد بیشتر در برابر سرماخوردگی قرار می گیرن.

هم اینکه در آدمایی که کمتر از پنج ساعت در شب می خوابن، این احتمال به 45 درصد می رسه.

خودتون رو در برابر میکروبا قرار می دید

درسته که شما بدون چشم مسلح قادر به رویت میکروبا نیستین، اما باید بدونین که اونا همه جا هستن، یعنی روی دستگیره در، نرده پله ها، گوشی همراه، روی فرمون ماشین و همه جا. این سطوح آلوده به میکروب هستن، پس لازمه که قبل از غذا خوردن دست هاتون رو با دقت بشورید.

اگه در تماس با همکار مریض هستین و یا بچتون بیماره، به طور مرتب دست هاتون رو شستشو بدین. یادتون باشه که همیشه قبل از آشپزی، دست هاتون رو به دقت بشورید.

وقتی که مریض هستین هم کار می کنین

هممون وظایفی داریم که مجبوریم در طول روز انجام بدیم. داشتن یه رییس یا صاحبکار سختگیر این مشکل رو بدتر می کنین. بدیش اینه ما در دنیایی زندگی می کنیم که رفتن به سر کار در روزای ناخوشی و با حال خراب، نشون دهنده وظیفه شناسی و تلاش زیاده.

اما واقعیت اینه که هر کارمندی که با حال خراب به محل کار خود میره باعث می شه که درزمان چهار ساعت، میکروبا 50 درصد بیشتر مناطق محیط کار رو آلوده کنن. در واقع این کار نه فقط به سلامت خود فرد آسیب می زنه، بلکه سلامت کارمندان دیگه رو هم به خطر میندازه.

دستا رو با دقت تمیز نمی کنین

وقتی که دستا رو می شویید، حروف الفبا رو از الف تا زیر لب تکرار کنین. بیشتر افراد بزرگسال دستا رو سریع و بدون دقت کافی شستشو میدن. در حالی که این کار نه فقط به بهتر شدن بهداشت کمکی نمی کنه، بلکه خطر سرماخوردگی و مریضی رو زیاد می کنه.

به نظر کارشناسان بخش سلامت، شستشوی درست دستا یعنی به کار گیری صابون و شستشوی اون با آب اونم به مدت دست کم 20 ثانیه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *