مرداد ۲۱, ۱۳۹۹

این گیاهان دندان و لثه شما را آهنین میکنند

:  

گیاهان دارویی واسه تقویت لثه و دندون ها

 

 مجله آکا ایران: ماده اصلی بیشتر اجناس دهن و دندون، فلورایده. فلوراید از مینای دندون مراقبت می کنه اما فلوراید زیاد باعث ایجاد لکه های سفید روی دندون می شه.

به کار گیری روشای سنتی مراقبت از دندون، از آسیبای مربوط به فلوراید و دیگر مواد شیمیایی موجود در اجناس جور واجور دندون جلوگری می کنه.

ثابت شده که بعضی از گیاهان علاوه بر مراقبت از دندانا و لثه، به حفظ سلامت کلی دهن هم کمک می کنن. این گیاهان رو بشناسین تا دیگه نگران دندونای خود نباشه.

۱- استویا
از این گیاه به عنوان یه شیرین کننده ی طبیعی بدون کالری استفاده می شه که ۳۰۰ برابر شیرین تر از ساکاروز (شکر) است. تحقیقات آزمایشگاهی تلاش می کنن که عصاره استویا دارای خواص آنتی باکتریال است و از رشد باکتریای دهانی عامل جرم دندون و در نتیجه، از پوسیدگی دندون جلوگیری می کنه.

چگونگی به کار گیری اون: چند برگ تازه اونو به جای شکر به چای یا نوشیدنیای دیگه خود اضافه کنین. میشه برگای خشک شده اونو پودر کرد و از اون در دسرها، سسا و سوپا استفاده کرد.

استویا دارای خواص آنتی باکتریاله و از رشد باکتریای دهانی جلوگیری می کنه

 
۲- سبزه گندم
تحقیقات محققان ژاپنی نشون میده که آب سبزه ی گندم به خارج شدن میکروبا از لثه و در نتیجه، بهبود سلامت کلی لثه کمک می کنه. سبزه گندم به درمان خونریزی لثه هم کمک می کنه.

چگونگی به کار گیری اون: هر زمان که خواستین دهن خود رو بشورید، آب سبزه تازه رو با آب ترکیب کنین. یه راه دیگه اینه که سبزه تازه گندم رو با آب ترکیب کنین و هر روز صبح، دهن خود رو با اون بشورید. 

آب سبزه گندم به خارج شدن میکروبا از لثه کمک می کنه

  
۳-میخک
از زمانای قدیم از میخک واسه درمان درد دندون استفاده می شه. از میخک واسه خوشبو کردن دهن و نفس هم استفاده می شه. خواص ضدالتهابی و ضدباکتریایی میخک به درمان عفونت به وجود اومده به وسیله پوسیدگی و خاصیت بی حس کنندگی اون به آرامش دندون درد کمک می کنه.

چگونگی به کار گیری اون: می تونین اونو به صورت خام بخورین و یا داخل چای خود بریزین. یه میخک رو روی دندون دلخواه بذارین تا درد اونو آرامش دهد. یه راه دیگه اینه که مقداری میخک رو آسیاب کنین و با به کار گیری چند قطره روغن زیتون خمیری درست کنین و اونو مستقیما روی دندون دلخواه بذارین. 

  خواص ضدالتهابی و ضدباکتریایی میخک  عفونت دندون رو درمان میکنه

 

 ۴- شیرین بیان
شیرین بیان شامل یه جور ترکیبه که دارای خواص قوی ضدباکتریایی، ضدویروسی و ضدقارچیه. این گیاه از تولید باکتریای دهانی جلوگیری می کنه و از بیماریای لثه و چاله دهانی جلوگیری می کنه. شیرین بیان خواص ضدالتهابی زیادی داره و به رفع آفت دهن کمک می کنه.

چگونگی به کار گیری اون:  دندون و لثه خود رو به آرومی با پودر شیرین بیان خشک شده در آفتاب ماساژ بدین یا ریشه اونو بجوید. 

شیرین بیان خواص ضدالتهابی داره و به رفع آفت دهن کمک می کنه

 

  ۵- پوست بلوط سفید
پوست بلوط سفید واسه درمان مشکلات لثه ای خیلی خوبه. پوست بلوط پر از تاننا هستش که با افزایش توانایی ارتجاعی بافت لثه، به سفتی لثه و یا دندون لق کمک می کنه. پوست بلوط اندازه بالایی منیزیم، کلسیم و روی داره که به تقویت دندون و لثه کمک می کنه.

چگونگی به کار گیری اون: می تونین از کپسولای پوست بلوط سفید استفاده کنین و پودر داخل اونو مستقیما روی لثه بمالید. یه راه دیگه اینه که با به کار گیری پودر پوست بلوط، یه دمنوش درست کنین و پس از سرد شدن، از اون واسه شستشوی دهن استفاده کنین. 

پوست بلوط اندازه بالایی منیزیم، کلسیم و روی داره که به تقویت دندون کمک می کنه

 

۶- ریحان
این گیاه بسیار مهم به دلیل فایده های درمانی جور واجور خود شناخته شده. ریحان خواص ضدباکتریایی قوی داره و از بیماریای لثه، تشکیل جرم و بوی بد دهن جلوگیری می کنه.

چگونگی به کار گیری اون:  دندون خود رو با به کار گیری پودر ریحان خشک شده مسواک بزنین تا اثر اونو ببینین.

از این روشای گیاهی و طبیعی واسه حفظ سلامت دهن و دندون خود استفاده کنین و یادتون نره که هر شش ماه یه بار به دندانپزشک مراجعه کنین.

ریحان از تشکیل جرم و بوی بد دهن جلوگیری می کنه

 

 ۷- روغن درخت چای
روغن درخت چای خواص ضدمیکروبی قوی داره که به رفع عفونت لثه کمک می کنه. این روغن به خوشبو کردن دهن هم کمک می کنه.

چگونگی به کار گیری اون: هر روز صبح قبل از مسواک زدن، یه قطره از این روغن رو روی خمیر دندون خود بریزین یا چند قطره از اونو به دهن شویه ی خود اضافه کنین و دهن خود رو با اون بشورید. 

     روغن درخت چای به رفع عفونت لثه کمک می کنه

 

۸- روغن اوکالیپتوس
یه ماده موجود در روغن اوکالیپتوس به نام سینئول، باکتریای ایجاد شکننده بوی بد دهن رو نابود می کنه. روغن اوکالیپتوس با کم شدن جرم دندون، تقویت لثه ها و جلوگیری از خونریزی لثه به بهتر شدن سلامت کلی دهن کمک می کنه.

چگونگی به کار گیری اون: تنها یه قطره از روغن اوکالیپتوس رو روی مسواک خود بریزین یا چند قطره از اونو به دهانشویه خود اضافه کنین.  

   روغن اوکالیپتوس به تقویت لثه ها و جلوگیری از خونریزی لثه کمک می کنه

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *