مرداد ۱۵, ۱۳۹۹

این گیاهان را بخورید و راحت بخوابید

:
این گیاهان رو بخورین و راحت بخوابین

:

ماهنامه همشهری تندرستی – دکتر سعید صانعی: مشکل در خواب شبونه می تونه حسابی واسه ما دردسر ساز شه و آرامش مون رو در طول روز نابود کنه. خیلی از تصادفات مرگ باری که در سطح جاده ها اتفاق میفته، به دلیل خواب ناکافیه. هر فرد با در نظر گرفتن نیاز بدنش باید خواب کافی در شب داشته باشه که در این مورد خیلی از پزشکان خواب کافی رو هشت ساعت می دونن.
 بدن در صورت نداشتن خواب کافی شبونه با مشکلات زیادی مواجه و کارکرد مناسب مغز دچار مشکل می شه. آدمایی که معمولا در شب به اندازه کافی نمی خوابن یا با مشکل خواب مواجه هستن، بیشتر از بقیه بداخلاق می شن و توانایی انجام کارای روزانه خود رو ندارن. ولی واقعا واسه بی خوابیای شبونه چه کاری میشه انجام داد؟ «دکتر سعید صانعی» دکتر و مشاور درمانای گیاهی و طب سنتی، روش ها و درمانای گیاهی رو به شما معرفی می کنه تا بدون هیچ نگرانی ای بخوابین.

به چه دلیل نمی خوابی؟
دلیل بی خوابی از دیدگاه طب سنتی به خشکی مغز برمیگرده؛ وقتی مغز به اندازه کافی رطوبت نداشته باشه، بی خوابی ایجاد می شه. خشکی مغز می تونه همراه با گرمی یا همراه با سردی باشه. بی خوابی که به دلیل خشکی و گرمی ایجاد می شه، به این شکله که فرد در اول نمی تونه خیلی راحت به خواب بره و نزدیک سحر احساس خواب واسه فرد ایجاد می شه. این دسته از افراد معمولا تا ساعت 2-3 بامداد واسه خوابیدن با مشکل مواجه هستن و صبحا نمی تونن از خواب بیدار شن و به جای خواب شبونه، تا ظهر می خوابن. آدمایی که به دلیل خشکی و گرمی نمی خوابن، شبا در کنار تخت خواب خود آب می ذارن تا همیشه از اون بنوشن. این دسته از افراد در هوای سرد و مرطوب خیلی راحت می خوابن.
گروه دوم در اثر خشکی و سردی دچار بی خوابی می شن به این شکل که حدود 2-3 ساعت می خوابن، بعد بیدار می شن و دیگه امکان خوابیدن واسه شون وجود نداره. این دسته از افراد معمولا کابوسای وحشتناک می بینن. خوردن قهوه و چای می تونه مشکلات این دسته از افراد رو شدید شدن کنه. آدمایی که مشکلات خواب دارن، خسته هستن ولی به دلیل وجود صفرا و سودا در بدن شون نمی تونن خیلی راحت بخوابن.

گیاهی که شما رو بی هوش می کنه!
آدمایی که به خشکی مغز گرفتار هستن، باید دمای اتاقی رو که می خواد در اون بخوابن متعادل کنن چون گرما و سرمای زیاد باعث بی خوابی در این دسته از افراد می شه. افراد سوداوی مزاج در زمستون و سرما بیشتر با مشکل بی خوابی مواجه می شن در حالی که بی خوابی در تابستون و هوای گرم مختص افراد صفراوی مزاجه.
پرخوری و یائسگی می تونه بی خوابی این دسته از افراد رو شدید شدن کنه. واسه رفع بی خوابی میشه یه نوع سوپ درست کرد؛ واسه درست کردن این سوپ باید از جو، لپه و برنج استفاده کرد. میشه در این سوپ، کدو حلوایی و یکی، دو برگ کاهو ریخت و به محتوایت سوپ باید گشنیز، هویج و شیر هم اضافه کرد. خوردن این سوپ که روش پخت اون مانند بقیه سوپ هاست، می تونه به درمان بی خوابی کمک کنه.
به کار گیری سبزی ترخون در درمان بی خوابی آدمایی سوداوی مزاج موثره. این دسته از افراد می تونن ترخون رو خشک کنن و روی غذاهای خود بریزن و بخورند.
سنبل الطیب یکی از گیاهانیه که در درمان بی خوابی میشه از اون کمک گرفت. این گیاه تاثیر فوق العاده ای در درمان بی خوابی می تونه داشته باشه، به شرطی که از نوع تازه گیاه استفاده شه. واسه این منظور باید تیکهای ریشه سنبل الطیب رو در قوری، به همراه 2 لیوان آّب جوش ریخت و پس از 2-3 دقیقه جوشیدن اونو دم کرد. جوشیدن یه جرعه از این دم نوش خواب عمیقی رو واسه فرد بوجود میاره.
 بیشتر ریشه های سنبل الطیب که در عطاریا به فروش می رسن، تازه نیستن و به خاطر همین تاثیر چندانی در درمان بی خوابی ندارن. واسه به کار گیری خاصیت خواب آلور این گیاه، باید اونو به صورت مستقیم و تازه مصرف کرد. سنبل الطیب واسه افراد سوداوی که با مشکل بی خوابی مواجه هستن، گزینه بسیار خوبی حساب می شه.
درمانی گیاهی می تونن جانشین بهتری واسه داروهای شیمیایی باشن چون بیشتر داروهای شیمیای که واسه خواب استفاده می شه، می تونه باعث وابستگی فرد شه، ضمن این که مشکلاتی چون مشکلات حافظه، نبود دقیق شدن و فوکوس کردن وگیجی در طول روز رو بوجود میاره. البته ممکنه روند درمان با گیاهان دارویی در افراد سوداوی مزاج، کمی طولانی تر باشه به خاطر همین افراد سوداوی مزاج باید واسه درمان صبور باشن.
بابونه
واسه رفع مشکلات خواب میشه از چای بابونه استفاده کرد که آسیب ای نداره. این گیاه واسه خانمای بادار و مادران شیرده که به این مشکل گرفتار هستن هم مناسبه. این گیاه مناسب افراد سوداوی و صفراوی مزاج می تونه باشه. 5 گرم از گیاه رو باید تو یه لیوان آب جوش ریخت و به مدت 15 دقیقه دم کرد، بعد اونو صاف کرد و نوشید. مصرف چای بابونه واسه همه گروه های سنی می تونه به درد بخور باشه.

گل گاوزبان
گل گاوزبان آروم بخشه و می تونه به درمان بی خوابی مخصوصا در آدمایی که صفراوی مزاج هستن، کمک کنه آدمایی که فشار خون اونا بالاست نباید از گل گاوزبان استفاده کنن چون مصرف این گیاه فشار خون رو بالا می بره.
گل گاوزبان باید حتما با لیمو عمانی مصرف شه چون گل گاوزبان گرم و مرطوبه و باید با به کار گیری لیمو عمانی از خاصیت گرم بودن اون کم کرد. 15 گرم از این گیاه رو به همراه یه لیمو عمانی سوراخ شده باید تو یه قوری استیل به همراه آب ریخت تا بجوشه و بعد به مدت 20 دقیقه دم بکشه.
گل بنفشه
گل بنفشه خواص بسیار زیاید داره و واسه درمان خیلی از بیماریا میشه از اون کمک گرفت. واسه مشکل بی خوابی هم میشه از گل بنفشه استفاده کرد. واسه این منظور باید جوشونده این گل رو درست کرد و اونو به صورت و شقیقه مالید.

این گیاه واسه افراد صفراوی مزاج مناسبه. علاوه بر جوشونده این گیاه میشه از روغن گل بنفشه که در عطاریا هست هم استفاده کرد و روغن رو روی سر و صورت مالید و به آرومی ماساژ داد.
تخم کدو حلوایی
کدو حلوایی خیلی مورد توجه قرار نمی گیره و خیلی از افراد در غذاها ازش استفاده نمی کنن. یکی دیگه از داروهایی که واسه درمان بی خوابی میشه از اون کمک گرفت، تخم کدو حلواییه. تخم کدو حلوایی واسه آدمایی که صفراوی مزاج هستن و بی خوابیای شبونه دارن، خوبه. واسه به کار گیری تخم کدو حلوایی باید اونو کوبید و توی توری ریخت، بعد توری رو داخل آب در حال جوش گذاشت و بعد از گذشت چند دقیقه اونو بیرون آورد. بعد از اون باید توری رو فشرد تا شیره تخم کدو حلوایی بیرون بیاد، شیره تخم کدو حلوایی رو باید داخل شیر و عسل ریخت و نوشید.
بهار نارنج
خیلی افراد با خاصیت آروم بخش و خواب آور بهار نارنج آشنایی دارن و از اون واسه رفع مشکل بی خوابی استفاده می کنن. بهار نارنج رو میشه به شکل دم نوش، شربت یا عرق استفاده کرد.
بهار نارنج گیاهیه که می تونه واسه آدمایی که به مشکل بی خوابی و افسردگی به صورت هم زمان گرفتار هستن، مناسب باشه. درواقع این گیاه بیشتر مناسب سوداوی مزاج هاست. واسه درست کردن دم نوش بهار نارنج، کافیه 15 گرم از اونو داخل قوری ریخت و 10 تا 30 دقیقه دم کرد و پس از صاف کردن نوشید.
آب؛ دارویی واسه خواب
یکی از نکاتی که افراد باید به اون توجه کافی داشته باشن، نداشتن استرس و تنشای عصبی هنگام خوابه. اگه افراد دچار تنش و استرس باشن دچار مشکل خواب می شن و این مسئله در آدمایی که دچار خشکی مغز هستن با شدت بیشتری اتفاق میفته.

در ورزش کردن باید میونه روی رو رعایت کرد، چون ورزش شدید می تونه با وجود خستگی زیاد، واسه افراد ایجاد بی خوابی کنه، درواقع ورزش شدید و استرس باعث از بین رفتن بلغم و رطوبت می شه که همین مسئله می تونه باعث ایجاد بی خوابی شه. آدمایی که با مشکل بی خوابی مواجه هستن باید طی روز زیاد آب بنوشن تا رطوبت در بدن شون بالا بره.
غذاهایی که می تونن رطوبت بدن رو بالا ببرن باید در برنامه غذایی این دسته از افراد قرار بگیرن. البته نوشیدن آب یا مایعات نباید در ساعتای پایانی شب باشه چون باعث دچار شدن به تکرر ادرار و در آخر بی خوابی می شه. کاهو، گشنیز، کدو حلوایی و گل گاوزبان می تونن رطوبت بدن رو تامین کنن. به خاطر همین افراد باید به اندازه کافی از این گیاهان استفاده کنن.
بالابردن رطوبت مغز واسه رفع مشکل خواب نباید خیلی زیاد باشه. به خاطر این که فرد دچار خواب آلودگی و مریضی می شه. به کار گیری غذاهای تند که شامل ادویه های جور واجور مخصوصا فلفل هستن، می تونن منتهی به بی خوابی شن چون گرمی و خشکی رو در بدن زیاد می کنن.

منبع : برترینا

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *