مرداد ۲۱, ۱۳۹۹

این گیاه حافظه را تقویت می کند | تغذیه سالم

غنچه این گیاه خوراکی و بیشتر به صورت آب پز پخته می شه. کنگر فرنگی گیاهیه علفی که در ایران هم پرورش داده می شه و در طب نوین عصاره اون به صورت آمپول یا قطره به نام کوفیتول تجویز می شه.

آرتیشو یه سبزی سالم و پر از ویتامینای A،B و املاح  معدنی مانند منگنز و فسفر و هم اینکه دارای طبیعت گرم و کمی خشکه.

فایده های درمانی آرتیشو

آرتیشو واسه سلولای مغز خیلی خوبه. به خاطر این  مصرف این سبزی واسه کسائی که بیشتر فعالیت فکری دارن، تجویز می شه.

 آرتیشو از جمله سبزی هاییه که اشتها رو باز و خون رو تصفیه می کنه. مقدار اوره رو پایین  می آورد، هم اینکه قلب رو تقویت کرده و قوای بدن رو ثابت نگه می داره. این گیاه هم اینکه کبد رو  تمیز و اعمال کبد رو تنظیم می کنه. از جمع شدن چربی در کبد جلوگیری می کنه. کسائی که کبد چرب دارن، بهتره از آرتیشو استفاده کنن.

 کنگر فرنگی یبوستای به وجود اومده به وسیله نبود صفرا رو برطرف می کنه. ترشح صفرا رو زیاد می کنه و یرقان طولانی رو درمان می کنه.در هضم غذا موثره و گاز و نفخ معده رو نابود می کنه. هم اینکه در درمان ورم روده بسیار موثره و زخمای ریه و روده رو درمان می کنه.

از دیگر خواص این گیاه اینه که موجب دفع ادرار شده و تب بر و در درمان روماتیسم هم موثره. آرتیشوبه خاطر قند و نشاسته ای که داره، واسه ورزشکاران و کارگرانی که به کارای سخت بدنی اشتغال دارن، هم خوبه.

با باور اون آرتیشو یکی از بهترین سبزیجاتیه که کلسترول رو نابود می کنه. دیده شده که در مریضی Atherosclerosis، کلسترول خون به مقدار بسیار زیادی کاهش پیدا کرده. Cynarin در آرتیشو باعث می شه تری گلیسیرید به مقدار زیادی کاهش پیدا کنه و واسه پختن میوه آرتیشو باید اونو در ظرف کم آب قرار داد و بعد با شعله ای بسیار ملایم گرما داد تا خواص خود رو از دست نده.

مادرانی که به نوزاد خود شیر میدن، باید از خوردن این گیاه دوری کنن، چون شیر مادر رو خشک می کنه.

برگ و ساقه کنگر فرنگی

 در عصاره برگ و ساقه گیاه کنگر فرنگی، ماده ای به نام کوفیتول هست که در تنظیم اعمال کبد موثره. این عصاره از تجمع چربی در کبد جلوگیری می کنه و عصاره تازه برگ و ساقه این گیاه، در رفع مشکلات کمبود ویتامین C خوبه.

 استفاده موضعی از برگ این گیاه، واسه جلوگیری از ریزش مو و رفع خارش پوست پیشنهاد شده.

.

منبع : ooma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *