مرداد ۱۵, ۱۳۹۹

این گیاه دوستدار معده است | طب ایرانی

این گیاه یکی از بهترین مواد طبیعی در کمک به درمان شکلای جور واجور مشکلات گوارشی است.
نعنا گیاهیه با طبع گرم و خشک که دارای خواص فراوون داروییه و مصرف اون به اشکال جور واجور از جمله تازه، خشک شده، اسانس، دمکرده، پودر و… شدنیه.

منتول یکی از مهم ترین مواد موثره موجود در نعناست که دارای خاصیت ضدالتهابی قویه. به خاطر همین نعنا در درمان مریضیای التهابی دستگاه تنفسی مانند سینوزیت، آسم، آبریزش بینی و رنیت آلرژیک موثره. دمکرده نعنا هم در کاهش التهاب گلو و حنجره در سرماخوردگی خوبه. منتول موجود در نعنا باعث می شه این گیاه خاصیت ضددردی هم داشته باشه که به این منظور میشه اسانس نعنا رو در محل درد مالید که باعث کاهش التهاب و درد می شه.

این گیاه یکی از بهترین مواد طبیعی در کمک به درمان شکلای جور واجور مشکلات گوارشیه و شاید بیشترین به کار گیری نعنا واسه کمک به درمان مشکلات گوارشی باشه. به مریضایی که از نفخ شاکی هستن پیشنهاد می شه نعنا رو به صورتای جور واجور از جمله تازه و دمکرده استفاده کنن. هم اینکه مصرف روزانه حدود 10 سی سی عرق نعنا که با آب گرم رقیق شده باشه هم در کاهش نفخ خیلی خوبه. مصرف روزانه دمکرده نعنا بعد از غذا واسه درمان شکلای جور واجور مشکلات گوارشی و سوءهاضمه بسیار اثربخشه.

جویدن نعنا پس از غذا هم ضمن کمک به نابود کردن بوی بد دهن و نابود کردن التهاب لثه به بهداشت دهن و دندون هم کمک کرده و در هضم بهتر غذا هم موثره. می گن جویدن برگ نعنا در نابود کردن سکسکه هم خوبه. دمکرده نعنا در کاهش شکلای جور واجور دردهای شکمی از جمله دردهای گوارشی، دل پیچه و دردهای قاعدگی هم می تونه کمک کننده باشه. ماساژ شکم با اسانس نعنا هم دارای خاصیت کاهنده درد، مخصوصا در دردهای کولیکی نوزادانه. به این منظور باید اسانس نعنا رو در جهت عقربهای ساعت و دور ناف ماساژ داد، این کار تا حد زیادی دردهای کولیکی نوزاد رو بهتر کنه.

هم اینکه استفاده موضعی نعنا در افزایش طراوات پوست و نابود کردن جوشا هم خوبه. به این منظور حدود 10 گرم نعنای تازه، 10 گرم جعفری تازه خرد شده و یه قاشق عسل رو در 100 سی سی شیر تازه گرم مخلوط کرده و پس از سرد شدن از اون به عنوان یه محلول واسه شست وشوی پوست صورت استفاده کنین.

نوشیدن دمکرده نعنا ضمن خاصیت آرامبخشی در کاهش چربی و کلسترول خون هم خوبه. چای نعنا یکی از بهترین نوشیدنی ها واسه کاهش حالت تهوع و استفراغ مخصوصا در دوران حاملگیه.

کسائی که از نفخ و یبوست رنج می برن، می تونن صبحا دمکرده نعنا، عناب و نبات بخورن و موثر بودن اونو در کاهش مشکل خود تجربه کنن.

در فصل بهار می تونین نعنا یا پونه رو که دارای خواص مشابه نعناست در طبیعت پیدا کنین و از مصرف اون لذت ببرین. کسائی که از حساسیتای فصلی یا سینوزیت رنج می برن هم می تونن از بخور نعنای تازه استفاده کنن که این بخور در باز کردن مجاری تنفسی و کاهش علائم حساسیت خوبه.

دکتر امیرهومن کاظمی – متخصص طب سوزنی و گیاهان دارویی

منبع : جام جم سرا

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *