بومادران گیاهیه تقریباً کوچیک با ارتفاعی حدودا 15 تا 40 سانتی متر که در طب سنتی ایران، به عنوان تقویت کننده و آروم بخش دردهای معده کاربرد زیادی داره.
وزارت بهداشت از تحقیقایی خبر داد که یافته های اون بر اثرات مثبت گیاه بومادران بر کاهش عوامل تهاجمی و مضر به معده گواهی میده.

محمد سوختانلو گفت: عصاره گیاه بومادران با تقویت عوامل مراقبت کننده مخاط معده، کاهش ترشح اسید، افزایش موکوس، ضعیف کردن عوامل تهاجمی و مضر، کاهش تولید رادیکالای آزاد و افزایش ترکیبات آنتی اکسیدان در پیشگیری از ایجاد زخم معده تاثیر خوبی داره.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشون کرد: یافته های تحقیقات انجام گرفته نشون میده که عصاره آبی-الکلی گیاه بومادران اثر زیادی بر زخم معده به وجود اومده به وسیله ایندومتاسین در موش صحرایی داره. این اثرات بیشترً با کم شدن اسید، افزایش ترشح مخاط (موسین) و افزایش عوامل آنتی اکسیدان در بافت معده انجام میشه.

مدیر گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه به بعضی ویژگیای گیاه بومادران اشاره و گفت: بومادران گیاهیه تقریباً کوچیک با ارتفاعی حدودا  15 تا 40 سانتی متر که در طب سنتی ایران، به عنوان تقویت کننده و آروم بخش دردهای معده کاربرد زیادی داشته، طوری که دم کرده این گیاه واسه سوء هاضمه همراه با نفخ و کاهش اسید معده به درد بخور دونسته شده.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با گفتن این که گیاه بومادران به دلیل دارا بودن تانن و مواد تلخ معطر روی سیستم اعصاب و مریضیای عصبی مانند ضعف اعصاب و صرع اثر به سزایی داره ، تاکید کرد: تنها گفتن این که یه گیاه روی یه مریضی خاص مؤثره کافی نبوده و باید در جفت و جور یه داروی گیاهی نوع مواد مؤثر، مقدار، فرمولاسیون و کارکرد اثر اونا ذکر و مشکلات جانبی اونم مورد توجه قرار گیرند.

سوختانلو به تشریح روش انجام این تحقیق پرداخت و توضیح داد: اول با به کار گیری داروی ایندومتاسین در موشا، زخم معده ایجاد شد و بعد اثر درمانی و در ادامه اثر پیشگیری کننده تجویز گیاه بومادران بعد و قبل از ایجاد زخم معده بررسی شد که طی اون اثرات مثبت درمانی این گیاه روشن و در بررسی پاتولوژیک هم بهبود زخم مشاهده شد.

منبع : فارس

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

Written by 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *