مرداد ۱۵, ۱۳۹۹

این ۵ گزینه غذایی را منظم بخورید تا سرطان پوست نگیرید! | تغذیه سالم

این ۵ گزینه غذایی رو منظم بخورین تا سرطان پوست نگیرید!

این ۵ گزینه غذایی رو منظم بخورین تا سرطان پوست نگیرید!

تغذیه

واسه محفوظ موندن در برابر مضرات اشعه ماوراء بنفش خورشید، شما هنوزم نیاز به به کار گیری کرمای ضدآفتاب دارین اما این همه ماجرا نیس.

فلفل دلمه

اضافه کردن بعضی از گزینه های غذایی به رژیم روزانه، علاوه بر کرمای ضد آفتاب، سدی در برابر دچار شدن به سرطان کشنده پوسته:

فیبرها: واسه در امان موندن از سرطان پوست سهم کمی به مواد غذایی چرب (چربیای ناسالم) بدین و تا جایی که می تونین فیبرهای غذایی استفاده کنین. فیبرها باعث می شن که روده ها با سرعت بیشتری از شر توکسینای سرطان زا خلاص شن. در این صورت این توکسینا یا همون سموم بدن انباشته نمی شن و نمی تونه مدت زمان طولانی در ارگانای حیاتی بدن تلنبار شن. خوردن مواد غذایی پر از فیبر مثل میوه و سبزیجات تازه و دانه های کامل کمک بیشتری به پیشگیری از ملانوم (سرطان پوست) می کنه.

چای سبز: یافته های پژوهشای زیاد نشون میده مصرف چای سبز به خصوص وقتی که به اون لیموترش اضافه کرده باشین از دچار شدن به سرطان پوست پیشگیری می کنه. آدمایی که به طور مرتب چای سبز یا چای مشکی می خورن یعنی روزانه دست کم دو فنجون، شانس بیشتری واسه دور موندن از سرطان پوست دارن. کلاً چای پر از آنتی اکسیدان هاییه که جلوی پیشرفت سلولای سرطان زا رو میگیره.

واسه در امان موندن از سرطان پوست سهم کمی به مواد غذایی چرب (چربیای ناسالم) بدین و تا جایی که می تونین فیبرهای غذایی استفاده کنین. فیبرها باعث می شن که روده ها با سرعت بیشتری از شر توکسینای سرطان زا خلاص شن

گوجه فرنگی ها: گوجه فرنگی محافظ شما در برابر دچار شدن به سرطان پوسته و تحقیقات نشون داده لیکوپن موجود در اون، آنتی اکسیدانیه که از شما در برابر اثرات داغون کننده UV مراقبت می کنه. البته یادتون نره که اجناس گوجه فرنگی از جمله رب و سس گوجه فرنگی هم اینکه کچاپ، سرطان زا هستن. یافته های پژوهشا نشون میده مصرف روزانه پوره گوجه فرنگی مقاومت پوست در برابر اشعه های ماورای بنفش رو ۳۰ درصد زیاد می کنه. از طرف دیگه مصرف این ماده غذایی به درد بخور اندازه کلاژن رو هم بالا می بره.

قهوه: تحقیقات نشون داده که قهوه نه فقط باعث افزایش انرژی در طول روز می شه، بلکه از پوست شمام به واسطه خاصیت آنتی اکسیدانی اش مراقبت می کنه و سلولای پوست که در نتیجه آفتاب آسیب دیده ان رو قبل از این که سرطانی شن، نابود می کنه. طبق یافته ها به دست اومده مصرف هر فنجون قهوه احتمال دچار شدن به ملانوما رو کمتر می کنه. این تحقیق نشون داده که مصرف روزی ۳ تا ۴ فنجون قهوه در روز احتمال بروز این سرطان رو ۲۰ درصد کم می کنه.

فلفل: فلفلا شامل ترکیبات شیمیایی خاصی به نام کپسایسین هستن. طعم تند این مواد غذایی هم مدیون همین ترکیبات شیمیاییه. وقتی که این ترکیبات وارد سلولای سرطانی پوست می شن شروع به نابود کردن اونا می کنن. در واقع فلفلا به خصوص شکلای جور واجور تند اون سلولای سرطان زا رو به کشتن میدن. به خاطر همین اگه شما عاشق غذاهای تند و فلفل هستین شانس بیشتری واسه پیشگیری از سرطان پوست دارین. از این گذشته یافته های پژوهشا نشون داده سبزیجات دیگری مانند پیاز و بروکلی هم به نابودی سلولای سرطانی کمک می کنن. اگه فلفل دوست ندارین پیاز و بروکلی بخورین.

.

منبع : pezeshk.us

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *