مرداد ۱۵, ۱۳۹۹

این ۶ کار را قبل از خواب انجام ندهید

: خوابیدن و کمبود خواب بحث داغ این روزا هستش. بازار دارویی پر از داروهای نوین و بهتر شده شده تا به خوابیدن ما کمک کنن, طوری که هرچیزی رو از چاقی گرفته تا جوش دلیل بی خوابی می دونن. ولی ما در تخت خواب هرکاری انجام می دیم جز خوابیدن. اگه می خواین یه شب واقعا آروم رو تجربه کنین با بنیتا همراه باشین تا بگیم که چه کارایی رو نباید قبل از خواب انجام بدین.

خوابیدن و کمبود خواب بحث داغ این روزا هستش. بازار دارویی پر از داروهای نوین و بهتر شده شده تا به خوابیدن ما کمک کنن, طوری که هرچیزی رو از چاقی گرفته تا جوش دلیل بی خوابی می دونن. ولی ما در تخت خواب هرکاری انجام می دیم جز خوابیدن. اگه می خواین یه شب واقعا آروم رو تجربه کنین با بنیتا همراه باشین تا بگیم که چه کارایی رو نباید قبل از خواب انجام بدین.

 تماشای تلویزیون

واسه خیلی از ما خوابیدن هنگام تماشای تلویزیون مانند مسواک زدن تبدیل به یه روش شده. شاید اینطور به نظر برسه که سوسوی نور تلویزیون مانند یه هواپیمای بدون سرنشین ما رو به سرزمین رویاها می بره ولی تقریبا میشه گفت که برعکسه. درواقع طبق گفته کریستوفر وینتر (Christopher Winter), متخصص خواب, صفحه نمایشی که واسه ما بسیار آرامش بخش است باعث تحریک مغز ما شده و ترشح هورمون ملاتونین که هورمون لازم واسه یه خواب سالمه رو متوقف می کنه. موضوع بدتر اینه که اگه برنامه ای که مشاهده می کنین خشن باشه امکان داشتن خواب بدون استراحت رو بیشتر می کنین. پس دست کم یه ساعت قبل از خواب تلویزیون رو خاموش کرده و به مغزتون اجازه استراحت بدین.

Rommel Canlas/Shutterstock

بررسی اینستاگرام

Photograph by RACHATA TEYPARSIT/SHUTTERSTOCK

خوردن شیرینی شکلاتی

خوردن یه میان وعده در آخر شب یا یه صبحونه عاشقانه در تخت خواب ممکنه ایده جالبی به نظر برسه. اما این کار عواقب زیادی داره. پاول بلو (Paul Bello), متخصص دفع حشرات, میگه که حتی مقدار کمی خورده غذا که روی ملافه ریخته می تونه موجودات وحشتناکی مثل مورچه, مگس و حتی سوسک رو جذب کنه. یه حشره شناس و دستیار ارشد علمی در موزه تاریخ طبیعی آمریکا, با این موضوع موافقه و میگه که غذاهای شیرین مانند نوشابه, آبمیوه, کیک و کلوچه می تونه شکلای جور واجور مورچه و مگس رو به خود جذب کنه. اونم اینکه میگه که اگه این حشرات هم باعث نشدن تا غذای خود رو به تخت خواب نبرین, به این فکر کنین که شاید بدون مسواک زدن خوابتون ببره و شکلای جور واجور باکتریا با اضافه غذایی که لای دندون هاتونه به مدت ۸ ساعت جشن می گیرن و خسارت زیادی به اونا میزنن.

جر و بحث کردن

واسه خیلی از ما پیش اومده که بعد از گذروندن یه روز پر مشغله فقط در زمان خوابیدن فرصت صحبت با شریک زندگیمون رو داشته باشیم. ایده آل اینه که این کار رو به روش مثبت انجام بدیم, اما بعد از گذروندن یه روز پر از استرس شاید وسوسه شید تا این کار رو قبل از خواب انجام بدین. بانی ایکر ویل (Bonnie Eaker Weil), متخصص روابط, میگه که انداختن جر و بحث به زمان دیگه و تلاش واسه خلاص شدن از احساسات منفی قبل از خواب در کل تاثیر بهتری روی کارکرد بدن شما میذاره. شانس این هست که هنگام صبح و بعد از یه خواب خوب شبونه عصبانیت شما از بی اهمیتی همسرتون به شستن ظروف یا فراموشی اش واسه پرداخت نکردن قبض آب فروکش کرده باشه و بتونین بعدا با آرامش بیشتری در مورد این موضوعا صحبت کنین.

Photograph by ALLIANCE/SHUTTERSTOCK

کار کردن

کار کردن در تخت خواب ممکنه به شما احساس فعال و سازنده بودن بده ولی لورن استک (Lauren Stack), یه مربی بهره وری در مصاحبه با روزنامه وال استریت (Wall Street Journal) گفته که شاید این کار به مردم احساس به درد بخور و سازنده بودن بده ولی از طرفی باعث نا کارآمدیشان در ساعات کاری روز می شه. هم اینکه کار کردن در تخت خواب می تونه باعث بد خوابی شه.   

 

Photograph by FERNANDOMADEIRA/SHUTTERSTOCK

خوابیدن در کنار حیوان خانگیتون

جواب به این سوال که از نظر بهداشتی درسته که حیوان خانگیمون روی تخت ما بخوابه, یه بحث داغ و البته شخصیه. با این حال با در نظر گرفتن صحبتای بنیاد ملی خواب, بزرگترین نگرانی مردم در قسمت کردن تخت خواب با حیوان خانگیشون, مشکل خواب به دلیل حرکت و صدا در آوردن حیوان و کم شدن جای خوابه. ایده آل اینه که حیوان خونگی در طول مدت خواب آروم و بی صدا یه گوشه بمونه ولی این اتفاق هیچ موقع نمی افته. هم اینکه اگه آلرژی یا آسم داشته باشین, حیوانات می تونن خواب شما رو تحت تاثیر بذارن حتی اگه مستقیما به اون حیوان آلرژی نداشته باشین. اگه حیوانتان در خواب سر و صدا می کنه و شمام کمبود خواب دارین حتما به این فکر باشین که واسه حیوان خونگی تون یه تخت خواب جدا جفت و جور کنین.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *