مرداد ۲۱, ۱۳۹۹

این ۷ محصول سرطان زا را از خانه تان حذف کنید

: ۷ محصول سرطان زا

این روزا زندگی ما رو اجناس و مصنوعات سرطان زا محاصره کردن. شما به عنوان یه مادر، پدر، یا همسر تلاش می کنین از سلامت و شادی خونواده تون مطمئن شید، هرچه در توان تونه انجام می دید تا اونا رو از خطرات حفظ کنین. حتی به ذهن تون هم خطور نمی کنه کالاهایی که واسه مراقبت از خونواده تون استفاده می کنین ممکنه در واقع اونا رو در برابر آسیب بذاره.

۷ محصول سرطان زا

وقتی به بهداشت و سلامت فکر می کنین، تغذیه خوب و کامل بیشتر در بالاترین جایگاه فهرست

روشای مراقبت از خونواده قرار میگیره. مثلا، به تحلیل کالاهایی که واسه

اهداف نظافتی به کار می برید فکر نمی کنین.

تعدادی مواد سرطان زا در حموم، دست شویی، کابینت آشپزخانه و باقی

جاهای خونه کمین کردن که می تونن مریض کننده باشن.

در این نوشته فهرستی از خطرات بالقوه، از خوش بوکنندهای هوا گرفته تا پرده حموم، اومده که می تونین اونا رو جست وجو کنین تا دوباره خونه ای امن داشته باشین. این اجناس سرطان زا هستن و بهتره تا می تونین خونه تون رو از اونا پاک سازی کنین:

۱. خوشبوکنندهای هوا

براساس گزارشی که به وسیله انجمن حفاظت از منابع طبیعی چاپ شده، خیلی از خوشبوکنندهای هوا که ما به طور مرتب در خونه استفاده می کنیم شامل ترکیباتی هستن که به طور بالقوه سرطان زا هستن. بیشتر خوشبوکنندهای هوا، حتی آنایی که نشون «به طور کامل طبیعی» یا «بدون گازهای مضر» دارن، شامل ترکیباتی به نام فتالاته.

نوعای جورواجور فتالات نتیجه های مختلفی واسه سلامتی دارن، هرچند بیشتر اونا روی سلامت

باروری تاثیر دارن. خیلی از اونا می تونن مریضی تنفسی مانند آسم رو شدید شدن کنن.

خوشبوکننده هوای خونگی یکی از چیزهاییه که درست کردن اون بسیار ساده س!. آب مقطر و چند قطره اسانس مورد علاقه تون و یه آب پاش تموم چیزیه که نیاز دارین تا رایحه ای فوق العاده در خونه تون داشته باشین. هر وقت می خواین هوای خونه تون رو خوشبو کنین، قبل از هر بار مصرف اونو خوب تکون بدین و گوشه و کنار خونه تون اسپری کنین. یا می تونین در دستگاه خوشبوکننده هوا از اونا استفاده کنین.

۲. شمع

محصول دیگری که می تونه در خونه خطرناک و سمی باشه، ممکنه در شمع معطر محبوب تون مخفی شده باشه. هممون میدونیم سرب خطرناکه و مسمومیت با سرب می تونه واسه سلامتی فاجعه بار باشه، اما وقتی توصیفاتی مثل اسانس و رایحه درمانی رو می بینین، به طور خودکار تصور می کنین این اجناس سالم هستن.

هرچند انجمن مصرف کنندگان امریکا فروش شمعایی با فتیله سرب دار رو ممنوع کرده، اما فکر خوبیه که شمع هاتون رو بررسی کنین تا مطمئن شید شامل این ماده خطرناک بالقوه نیستن. خیلی از اجناس معطر هم شامل مقادیری سمای مضر و سرطان زا هستن. پس مواد شیمیایی به کاررفته در معطرسازی محصول رو هم بررسی کنین.

یه روش ساده واسه بررسی شمع هاتون، به کار گیری یه تیکه کاغذه. تلاش کنین با فتیله روی کاغذ خط بکشین. اگه خط نکشید، شاید فتیله سرب نداره. می تونین شمع رو روشن کنین و کاغذ رو بالای شعله بگیرین. اگه دوده ای خاکستری روی اون تشکیل شد، ممکنه شمع تون سرب داشته باشه.

۳. پرده حموم و پلاستیکای دیگه

خطر بعدی از سموم پلاستیک نشأت میگیره که به نظر می رسه در همه جای خونه هست. شاید کلریدپلی وینیل رو با نام مخفف اون بشناسین: پی ایشون سی. پی ایشون سی یه جور پلاستیکه که در میان پرتولیدترین شکلای جور واجور پلاستیکا رتبه سوم رو در دنیا داره. با این که ممکنه بعضی کاراییای پی ایشون سی، مثلا لوله های فاضلاب، بی ضرر باشه، اما به کار گیری این پلیمر پلاستیک در محیطایی که می تونه ترکیبات پی ایشون سی سمی و سرطان زا رو انتشار دهد، می تونه مانند یه بمب ساعتی باشه.

پرده حموم، شامل پی ایشون سی و ترکیبات سمی دیگه س که می تونه هنگام استحمام منتشر شه. این سموم می تونن روی دستگاه تولید مثل و دستگاه تنفسی تاثیر بذارن و شاید سرطان زا هم باشن. ممکنه بعضی اجناس پلاستیکی که واسه ساخت اسباب بازی کودکان، ظروف، و چیزای پلاستیکی دیگه استفاده می شه، خطری بالقوه واسه سلامتی باشه.

جایگزینای سالم تر واسه پرده حموم، پرده نخی طبیعی یا پرده ای ایشون اِیه

(EVA جایگزینی غیرسمی واسه پی ایشون سیه). اسباب بازیای کودکان تون و ظروف

پلاستیکی تون رو بررسی کنین تا مطمئن شید بدون پی ایشون سی هستن.

۴. پاک کننده های فرش و شویندهای مخصوص پارچه

در خیلی از شامپو فرش ها و لکه برهای پارچه، که قدرت لکه بری فوق العاده بالایی رو پیشنهاد می کنن،

از محصولی به نام پرکلرواتیلن استفاده می شه. پرکلرواتیلن، که نام دیگه اون تتراکلرواتیلنه،

با افزایش خطر دچار شدن به سرطان ریه رابطه داره.

پاک کننده های فرش و شویندهای پارچه هم بعضی وقتا شامل ترکیبی به نام نفتالین هستن.

نفتالین ماده سازنده اصلی قرص نفتالینه، و قرار گرفتن در برابر این ماده با

افزایش خطر دچار شدن به سرطانای گلو و ریه ارنباط داره.

جوش شیرین واسه نابود کردن بو عالیه و سرکه ی سفید واسه پاک کردن کثیفی و لکه ها موثره. اگه می خواین از شر شامپو فرش خلاص شید، روی فرش تون جوش شیرین بپاشید، واسه شستن اون، سرکه سفید رو به آب اضافه کنین، و بعد صبر کنین تا فرش خشک شه. در صورت ضرورت دوباره جوش شیرین بپاشید و بعد باقی مونده این پودر رو با جاروبرقی جارو کنین.

بخارشویی یه روش سالم دیگه واسه تمیز نگه داشتن فرش بدون مواد شیمیایی موجود در شامپو فرشه.

۵. اجناس خشک شویی

براساس گزارش انجمن سرطان امریکا، یه ماده سرطان زای دیگه که در کمدتون مخفی شده می تونه پرکلرواتیلن یا تتراکلرواتیلنی باشه که در اجناس خشک شویی به کار رفته. این مواد شیمیایی بیشتر به عنوان حلّال در کالاهایی مانند اجناس خشک شویی استفاده می شه.

پوشیدن لباسایی که به روش خشک شویی تمیز شدن می تونه شما رو ناخواسته در برابر

این مواد مضر بذاره. مطمئن شید خشک شویی محل تون واسه تمیز کردن لباس از پرکلرواتیلن استفاده نمی کنه.

۶. حشره کش ها و آفت کش ها

اصطلاح ‘خونواده’ بیشتر دوستان پشمالوی ما رو هم شامل می شه. ممکنه یه فرد فکر کنه کالاهایی که به عنوان دوستدار حیوانات خونگی تبلیغ می شن در واقع دوستدار آدم و حیوانات خونگی هستن. با این حال، مانند مواد پاک کننده، تعدادی مواد شیمیایی سرطان زا در خیلی از اجناس کنترل تیک، کک، و شپش حیوانات هم هست.

بعضی از اجناس کنترل تیک و کک شامل آفت کشای ارگانوفسفره، پرمترین، و

کاربامات هستن. این اجناس در فهرست موادی هستن که شاید واسه آدم سرطان زا هستش.

شما می تونین واسه این مقاصد از روشای طبیعی استفاده کنین.

۷. اجناس آنتی باکتریال

ما بیشتر فریب می خوریم و فکر می کنیم بعضی اجناس به طور خودکار مطمئن هستن.

این مخصوصا درباره کالاهایی مثل اجناس آنتی باکتریال صدق می کنه، که

واسه اطمینان بیشتر از تمیزی محیط مون طراحی شدن.

نگرانیای گذشته درباره ماده تشکیل دهنده ای که در خیلی از اجناس آنتی باکتریال به کار میره، باعث شده به کار گیری این محصول در مناطقی مانند اروپا ممنوع شه. تریکلوزان یه ماده آنتی باکتریال و ضد قارچ است که در خیلی از اجناس آرایشی، صابونا، و شویندها پیدا میشه.

دلایل نشون دهنده اون هستش که شاید تریکلوزان سرطان زا باشه. با این که آزمایشای اولیه

تنها روی موشا انجام شده، اما نگرانیا به حدی بوده که این محصول در اروپا ممنوع شه.

کالاهایی مانند نقره به دلیل خواص آنتی باکتریالی و ضدمیکروبی که دارن، استفاده شدن(مثلا، در بیوفناوری پیشرفته نقره یونیدنی رو با هدف استفاده بالینی به پارچه میزنن تا خطر عفونت رو کم کنن)، و به نظر نمی رسه به کار گیری نقره خطر مهمی به آدما تحمیل کنه. با این حال، شما می تونین خودتون در خونه صابون آنتی باکتریال طبیعی درست کنین، یا پاک کننده خونگی خودتون رو به طور طبیعی و بهداشتی درست کنین.

محفوظ بودن از خطر رو روشن نپندارید

فهرست اجناس سرطان زا که در این نوشته ذکر شد تنها نمونه ای از خطرات بالقوه محصولاتیه که ما بدون دودلی تصور می کنیم سالم هستن. شما باید فعالانه به سالم بودن کالاهایی که واسه حفظ خونواده تون از خطر به اونا تکیه می کنین، اهمیت بدین. درباره کالاهایی که مرتبا استفاده می کنین و مواد تشکیل دهنده شون تحقیق کنین.

سم زدایی از خونه تون بخشی جدانشدنی از معنی سم زداییه. این روند نه فقط شامل سم زدایی

از بدن می شه، بلکه سم زدایی از ذهن و نزدیک ترین محیط هاتون رو هم در برمی گیرد.

بازده

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *