مرداد ۲۱, ۱۳۹۹

این ۹ علامت شدید بیماری را نادیده نگیرید!

بعضی وقتا برامون مشکلات ساده فیزیکی و یا ذهنی پیش میاد که اهمیتی به اونا نمی دیم و خیلی راحت از کنارشون می گذریم اما ممکنه موضوع بالاتر از آنی باشه که فکر می کنیم. دندون درد، کلفت شدن یا تیرگی پوست، جویدن یخ، کابوس دیدن و مواردی مثل این چه حسی رو در شما بوجود میاره؟

 

به احتمال زیاد هر چی هست حس ترس یا نگرانی نیس چون همه اونا مسائل بی ارزش و روزمره ای هستن که هر لحظه ممکنه اتفاق بیفتن اما اگه بگیم بعضی از اونا نشونه یه مشکل جدی هستن چه می کنین؟

 

بعضی وقتا علائم ساده نشون دهنده یه مشکل بزرگند. با اینکه قصد ما اصلا نگران کردن شما نیس و این موارد همیشه به مشکلات بزرگتر ختم نمی شن اما از قدیم گفتن احتیاط شرط عقله؛ پس اگه دچار این ۹ علامت شدید به همین راحتی از کنارشون نگذرید.

 

۱. دیدن توهمای عجیب
احتمال نابینایی
اگه نیمه های شب از خواب پریدید و دیدید مهرهای شطرنج دوروبرتان پراکنده ان، ممکنه تصور کنین دارین یه کابوس وحشتناک می بینین اما نه صبر کنین؛ این وضعیت می تونه نشونه یه مشکل زیاد و جدی تر باشه. وقتی فردی چیزای عجیب و غریب می بینه، ممکنه اون در حال از دست دادن بینایی اش باشه.

 

مهین، ۸۵ ساله شش سال پیش تا مرز نابینایی پیش رفت. اون یه بار نیمه های شب از خواب بیدار شد و دید از سقف مهرهای شطرنج به زمین می ریزن و عروسکی قشنگتر میان زمین و هوا معلقه. بدتر از همه چند مرد با صورتای تجزیه شده دید که حتی بعضی از اونا روی تخت تجزیه نشسته بودن. اون میگه: «از این کابوس بسیار وحشت کردم و فوراً پیش دکتر رفتم. اون گفت بهتره آزمایش زوال عقل دهم.» اما مهین مشکل ذهنی نداشت. اون به سندروم «چارلزبونت» گرفتار شده بود؛ وضعیتی که موجب می شه افراد گرفتار به مشکل بینایی گرفتار توهمای پیچیده شن و حتی در بیداری چیزای عجیب ببینن.

 

مبتلایان به این سندروم، بیماریای زیاد بینایی مانند تخریب شبکیه چشم و آب مروارید دارن. کارشناسان می گن: «دیدن تصاویر موهوم عکس العمل عادی مغز به از دست دادن ورودی اطلاعات از دریچه چشمه.» توهما معمولاً پس از یه مدت محو می شن و از انجا که این مشکل درمان داره، احتیاجی نیس فرد گرفتار در سکوت عذاب بکشه. به دلیل اقدام فوری، مهین از نابینایی نجات پیدا کرد.

 

۲. کلفت شدن پوست کف دست
احتمال سرطان تخمدان
پژوهشا نشون دادن کلفتی و سفتی پوست می تونه علامت سرطان تخمدان باشه. محققان می گن: «هنوز مطمئن نیستیم این وضعیت به دلیل ترشح ترکیبات زهردار از توموره یا عکس العمل طبیعی سیستم ایمنی بدن علیه اون.» اما پزشکان می دونن این سفت شدگی و التهاب کف دست وقتی اتفاق می افته که تومور در حالت به طور کاملً پیشرفته ای قرار داره.

 

وقتی تومور درمان شه، سفت شدگی پوست هم برطرف می شه. این وضعیت می تونه هنگام دچار شدن به سرطان های دیگه مانند پروستات، شش، سینه و… و هم اینکه بیماریای خوش خیمی مانند یه جور پسوریازیس یا داءالصدف (یه مریضی پوستی که منتهی به پوسته ریزی و تورم می شه و سلولای پوست در عمق پوست رشد کرده و به آهستگی از سطح پوست بلند می شن) هم به وجود بیاد اما علائم دیگه سرطان تخمدان مانند درد لگنی بیشترً بسیار مبهمه و تشخیص مریضی وقتی صورت میگیره که خیلی دیر شده.

 

پژوهشی در سال ۲۰۱۲ نشون داد این مریضی ۹ ماه پس از اینکه فرد به سفت شدگی پوست روی کف دستش گرفتار شد خود رو به طور کاملً نشون میده. پس، این نشونه می تونه تشخیص زودتر از موعد معمولی سرطان، مخصوصا تخمدان رو ممکن کنه.

 

۳. دندون درد هنگام پیاده روی
احتمال مریضی قلبی
دندون درد می کنه، پس باید پیش دندانپزشک برید، البته نه همیشه. پرویز، ۴۵ ساله میگه: «چند بار به دلیل درد شدید فک و دندون از خواب عمیق بیدار شدم. پس از گذشت مدت کوتاهی بی حسی در دست راستم و فشاری سبک در سینه ام هم به اون اضافه شد. از اون موقع به بعد موقع پیاده روی هم دندون درد داشتم».

 

همسرش با هوشمندی اونو به بیمارستان تخصصی برد و کارشناسان تایید کردن پرویز حمله ای قلبی رو از سر گذرونده. پرویز میگه: «پس از اون روز دیگه فکم درد نگرفت.» پزشکان فکر می کنن قلب بدون رشته های عصبیه که درد رو حس می کنن؛ پس مغز پیامای رشته های عصبی رو که از طرف رشته های دیگه گسیل می شه، تفسیر می کنه و احساس درد رو از راه نخاع منتقل می کنه؛ پس بازو، شونِه، گردن، ناحیه بالای شکم، صورت و دندونای فرد دردناک می شن.

 

۴. گوشای پر چروک
احتمال مریضی قلبی
یافته های بعضی از پژوهشای گذشته محققان رو به این نتیجه رسونده که علامت دیگه بیماریای قلبی داشتن خطوط مورب در لاله گوشه. بعضی از کارشناسان می گن: «افراد سن بالا تر شایدً روی لاله گوش شون خطوط بیشتری دارن و ممکنه به دلیل سن بالا بیشتر از بقیه دچار مریضی قلبی شن؛ پس، این رابطه ممکنه خیلی قوی نباشه اما اگه لاله گوش تون بسیار شیارداره، اونو به حال خود رها نکنین، اگه بالاتر از ۵۰ سال دارین، فشارخون و کلسترول تون رو به طور مرتب بررسی کنین.

 

۵. ابروهای تیره و موهای خاکستری
احتمال دیابت نوع دوم
پژوهشای گذشته نشون داده مردانی که موهاشون خاکستریه اما ابروهای تیره دارن، چهار برابر از آدمایی که ابروهایشان هم مانند موهاشون خاکستری شده، احتمال داره به دیابت نوع دو گرفتار شن. البته درباره این مسئله پزشکان هنوز به یه توضیح و اثبات واقعی نرسیده ان و می گن شاید رابطه ژنتیکی تصادفی بین این دو وضعیت وجود داشته باشه.

 

۶. جویدن یخ
احتمال کمبود آهن
شمام جزو آدمایی هستین که فکر می کنن جویدن یخ بسیار لذت بخشه؟ شاید اشتباه می کنین چون چند مطالعه گذشته نشون داده اگه به طور مرتب از جویدن یخ حال می کنین، شایدً به کمبود آهن گرفتار هستین. دلیل این موضوع رو میشه در تورمی دونست که در اثر کم خونی و به نوبه اون نبود انتقال اکسیژن به وسیله خون در دهن به وجود میاد. یخ یکی از محبوب ترین خوراکیای زنان باردار گرفتار به کمبود آهنه. در مطالعه ای که سال ۲۰۱۱ درباره کمبود آهن در بدن انجام شد، مورد عجیبی یافت شد؛ یکی از داوطلبان خانوم، ۳۷ ساله و بیشتر از ۲۰ سال گرفتار به کم خونی، روزانه ۳۰ تیکه یخ خورده بود.

 

۷. برآمدگی روی پاشنه پا
احتمال بالا بودن کلسترول خون
ممکنه فکر کنین که برآمدگیای روی پاشنه پا فقط وقتی می خواین در تابستون صندلای بندی بپوشید کمی آزاردهنده ان اما پژوهشا نشون دادن ذخایر چربی روی تاندول آشیل می تونه علامت بالا بودن اندازه کلسترول خون ارثی باشه که یه جور مریضی ژنتیکی است که ممکنه باعث شه سطح کلسترول خون از اول تولد بالا و بیشتر از دو برابر حالت عادی باشه.

 

مریضی خیلی از این مبتلایان تا مدتا تشخیص داده نمی شه چون افراد جوون تمایل چندانی به بررسی سطح کلسترول خون شون ندارن و ممکنه در ده های ۴۰ یا ۵۰ عمرشون و یا حتی جوون تر به بیماریای قلبی عروقی گرفتار شن و حتی جون خود رو هم از دست بدن. اگه شمام برآمدگی روی پاشنه تون دارین و آزمایشا مشخص کردن به این مریضی گرفتار هستین، اصلاً نگران نشید چون درمان اون بسیار آسونه.

 

۸. برداشتن قدمای کوتاه
احتمال زوال عقل
پژوهشای گذشته نشون دادن یواش تر از گذشته کار کردن می تونه علائم اولیه زوال عقل باشه. دلیل این مسئله دقیقاً مشخص نیس اما براساس گفته پزشکان، راه رفتن عملی پیچیده س که بخشای مختلفی از مغز رو به کار میگیره تا هماهنگی لازم واسه حرکت رو به وجود آورد.

 

پس وقتی بخشایی از مغز در حال تحلیل رفتنه، قرار دادن یه پا مقابل دیگه کمی سخت تر می شه. کار کردن لرزان علامت زوال عقل عروقیه که به دلیل بروز مشکلاتی در خونرسانی به مغز به وجود میاد اما وقتی این مریضی خود رو نشون میده که علائم دیگری مانند کاهش حافظه و رابطه فرد با بقیه شدیدا ضعیف می شه.

 

۹. برنزه شدن اسرار آمیز
احتمال مریضی آدیسون
پوست پژمان، ۲۷ ساله در مدت کمتر از چهار ماه شدیدا برنزه شده و روز به روز هم تیره تر می شد. علاوه بر اون، لثه ها، لبا، ناخنا و حتی خطوط کف دستش هم شروع به تیره شدن کرده بودن. پژمان از اینکه پوستش برنزه می شد نگران نبود، به خاطر همین وقتی به دلیل ضعیف پیش دکتر رفت، از تیره شدن پوستش حرفی به میان نیاورد.

 

دکتر هم خستگی اونو به حساب کار شیفتی در سوپرمارکت گذاشت. ولی وقتی صبح یه روز پسرش نتونست اونو از خواب بیدار کنه و همسرش اونو به سرعت به بیمارستان رساند، تازه پزشکان متوجه پوست قهوه ای پژمان شدن. دکتر پژمان فهمید اون به مریضی آدیسون ـ کمبود هورمونای قشر غده فوق کلیوی ـ گرفتار شده. این مریضی یه جور مشکل در غده فوق کلیویه که تولید کورتیزول و دیگه هورمونا رو که واسه تنظیم فشارخون حیاتی ان، به هم می ریزه.

 

در مورد پژمان این شرایط به پایین ترین حد خود و در واقع آستانه خطر رسیده بود. اون به درمان جواب مثبت داد و پوستش به وضعیت عادی برگشت. مریضی آدیسون در ۷۰ درصد موارد باعث برنزه شدن پوست می شه چون بدن به جبران از دست دادن کورتیزول به تولید هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک می پردازه تا غده فوق کلیوی و سلولای رنگدونه موجود در پوست رو تحریک کنه.

منبع:moojehnoo.ir

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *