مرداد ۲۱, ۱۳۹۹

اینترنت نمی‌گذارد خوب بخوابید

تازگیا مطالعه ای در خبرگزاریای جور واجور منتشر شد، که نشون میده آدمایی که قبل از خواب، با اینترنت یا تلویزیون سرگرم می شن، بیشتر احتمال داره که بدخواب شن.

در این مطالعه جدید که در دانشگاه اوزاکای ژاپن انجام شده، آدما به سه دسته تقسیم شدن؛ آدمایی که به مقدار کم از اینترنت و تلویزیون استفاده می کردن، کاربران متوسط و کاربران قهار، که به ترتیب کمتر از 5/1 ساعت، 5/1 تا 3 ساعت و بیشتر از 3 ساعت، قبل از خواب، خودشون رو با این رسانه های مدرن سرگرم می کنن.

وقتی از این سه گروه در مورد ساعات خواب، کیفیت خواب شبونه و اندازه سرحالی و تمرکزشون درزمان روز سئوال شد و یافته ها جمع بندی گردید، محققان فهمیدن با بالا رفتن ساعاتی که افراد پای این صفحه های نورانی می شینن، از اندازه کیفیت خواب شون کم می شه.

نکته باحال این که در این حالت حتماً مدت خواب افراد کم نمی شه، بلکه برعکس، حتی در مورد گروه سوم که کاربران قهار تلویزیون و اینترنت بودن، در بیشتر موارد مدت خواب، زیاد هم می شه، اما این مدت اضافه خواب، نتونسته یه استراحت واقعی رو به اونا هدیه دهد، بلکه اونا اونقدر بدخواب شدن که این مدت اضافه تنها کسل ترشان کرده.

به گزارش رویترز، در این مطالعه مشخص شده که نصف سوال شوندگان قبل از خواب دست کم یک و نیم ساعت رو پای رسانه های الکترونیک می گذرونده ان و باحال این که حدود 30 درصد اونا خودشون متوجه تاثیر بد این موضوع، روی کیفیت خواب شون شده بودن. این مطالعه در نشریه علمی «خواب» منتشر شده.

اثر کار و تفریح با تلویزیون و کامپیوتر، قبل از خواب، روی کیفیت خواب، تنها یکی از آثاریه که این مطالعه اونو تا حدودی روشن کرده. البته هنوز راه زیادی تا توضیح دقیق ساز و کار این تاثیر در پیش روی محققان قرار داره.

با این حال، قبل از اینم تحقیقات زیادی مثل این انجام شده بود که استفاده بی حساب و کتاب از این وسایل رو زیر سوال می بره. مثلا، تحقیقات زیادی انجام شده که نشون میده تماشای زیادتر از اندازه تلویزیون می تونه روی چاق شدن افراد، چه کودکان و نوجوانان و چه بزرگسالان، تاثیر بزاره.

بی تحرکی هنگام تماشای تلویزیون و هم هنگام کار با کامپیوتر، تنها یکی از دلایل اضافه وزن افراد طرفدار اوناس. تبلیغات جورواجور موجود در این رسانه ها و اینکه ما عادت داریم موقع تماشای تلویزیون باید حتماً چیپس یا تخمه ای جلوی دستمون باشه، همه و همه در این اثر بد تلویزیون موثره.

بعضی تحقیقات هم نشون میده که روشن بودن تلویزیون موقعی که همه افراد در کنار همدیگه هستن، چه موقع خوردن غذا و چه غیر اون، می تونه باعث شدید شدن استرس و تنش در فضای خونواده شه. تنشی بی دلیل و موثر که کانون پُر آرامش خونواده رو به محل نزاع و بحث و جنگ تبدیل می کنه.

در مورد تاثیر تماشای تلویزیون بر مشکلات جنسی هم مطالعاتی انجام شده و محققان به این نتیجه رسیدن که تلویزیون اثر نامطلوبی روی این موضوع داره.

البته این تحقیقات هنوز مشخص نکرده که تماشای چه برنامه های تلویزیونی و انجام دادن چه نوع کارایی در اینترنت، می تونه اینجور تاثیرهایی بر سلامت افراد داشته باشه؛ چیزی که روشن شدن اون اهمیت زیادی داره، چون در دنیای امروز نمیشه این نوع رسانه ها رو از زندگی افراد حذف کرد، بلکه باید راهنمای عملی و دقیقی واسه طرز استفاده بهینه از اونا در اختیارشون قرار داد تا زیانای اون به کمترین حد ممکن برسه.

اینجا تنها پیشنهاد ای که میشه کرد، اینه که اگه از وجود مشکلاتی مانند کم یا بدخوابی، چاقی و اضافه وزن کشکی و هردم بیل تون و … در زندگی تون متعجب هستین، یکی از نکاتی که باید به اون توجه کنین، ساعاتیه که پای تلویزیون یا اینترنت می گذرونین. ضمن این که می تونین با به کار گیری یه رژیم غذایی سالم و ورزش کافی، از زیانای احتمالی به کار گیری این وسایل، تا حد زیادی برکنار بمونین.

فرنوش صفوی فر

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *