سلامت نیوز: «دارو، دارو» نجوای دلالان در گوش رهگذران خیابون ناصر خسرو، یکی از خیابونای قدیمی پایتخته که سال هاست به پاتوقی واسه خرید و فروش شکلای جور واجور داروها تبدیل شده. داروهای قاچاق، کم پیدا و خاص و یا داروهایی که فروش اونا ممنوعه. اینجا وقتی از کنار این مردان وایس تاده در حاشیه خیابون رد می شی به آهستگی می گن« دارو نمی خوای» و این دو کلمه به یادت می آورد که بارها مسئولان از جمع آوری این دلالان گفتن، اما این وعده ها هیچ وقت به واقعیت نزدیک نشده. فقط شاید واسه یه مدت کوتاه روش و نوع فعالیت داروفروشان تغییر کرده، اما بعد از یه مدت کوتاه باز آش همون آش بوده و کاسه همون کاسه.

گزارش سلامت نیوز، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: به نگرانی از فعالیت این دلالان وقتی بیشتر اهمیت پیدا می کنه که بدونی حتی بعضی وقتا به مراجعه کنندگان از همه جا بی خبر، داروهای تقلبی و یا تاریخ مصرف گذشته رو با مبالغ هنگفت میفروشن و یا اطلاعات نادرست واسه چگونگی مصرف اونا به بیماران میدن طوریکه نه فقط بهبودی به دست نمیاد بلکه مشکلات و خطرات اون بعضی وقتا جبران ناپذیره. بازار ناصر خسرو عنوانی شناخته شده، واسه بیمارانیه که به دنبال دارویی خاص هستن ، داروهایی که خیلی راحت بین دلالان دارو که سودایی جز پول ندارن، دست به دست می شه و با قیمتای زیاد در اختیار مردم قرار میگیره. داروهایی چون داروهای سقط جنین ، داروهای هورمونی، داروهای مخدر و داروهای خارجی کم پیدا. این وسط شکلای جور واجور داروهای سقط جنین پرطرفدارترین داروهای قاچاق در بازار ناصر خسروه که در دو نوع هندی و پاکستانی عرضه می شه. کافیه از اول خیابون ناصر خسرو تا انتهای اون به سراغ دلالان دارو بروی. یکی میگه: « قیمت یه جفت آمپول سقط جنین اصل 80 هزار تومنه و تا سال 2015 تاریخ مصرف داره.» کمی اون طرف تر یکی دیگه از دلالان، قیمت همین آمپول رو 150 هزار تومن اعلام و تاکید می کنه که این دارو هندی اصل و بدون آسیب س. بعد هم پیشنهاد می کنه مراقب داروهای ارزون تر و بی کیفیت باشم . اون یکی با ترس منو به گوشه ای میکشه و میگه « اینجا مامور بازاره ، اگه ببینن با تو صحبت می کنم دردسر درست می شه» . اون قیمت آمپول سقط جنین رو 250 هزار تومن اعلام می کنه. و از اون جا که تصمیم نداره مشتری اش رو از دست بده میگه: « قبولت دارم آمپول رو ببر پولش رو کارت به کارت کن، 230 هزار تومن هم می فروشم". به گفته یکی از فروشندگان، آمپول سقط جنین بیشترین درخواست کننده روزانه رو داره و این با در نظر گرفتن مشکلات بسیار شدید اونا بسیار نگران کننده س.

به نظر می رسید پس از اجرای طرح تغییر سلامت و روند مثبتی که بخش بهداشت و درمان طی کرد بساط فعالیت مراکز فروش غیرقانونی دارو از جمله ناصر خسرو برچیده شه، اما مدیرکل بازرسی، آزمایش کارکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو میگه که هنوز حتی آمار و ارقام دقیقی نسبت به این مراکز و داروهای قاچاق اونا وجود نداره با اینکه ایشون هم وعده میده که دستگاه های متولی به خصوص سازمان غذا و دارو با اون برخورد جدی می کنه.

به گفته دکتر غفارزاده برخورد جدی با قاچاق دارو و مراکزی مانند ناصر خسرو به شرط اینه که بیماران بتونن داروهای لازم خود رو از راه شبکه اصلی دارویی کشور تامین کنن تا به دنبال اون امکان برخورد با متخلفان این بخش جفت و جور شه که به گفته ایشون این مسئله تا حد زیادی محقق شده. ایشون با توضیح دادن این موضوع که درباره اندازه قاچاق دارو آمار دقیقی وجود نداره، به خراسان گفت: حالا خوبیش اینه الان بالغ بر صد در صد نیازای دارویی بیماران و حتی مطالبات دوبرابر مردم که به خاطر ارتقای سطح سلامت مورد استفاده قرار میدن از راه شبکه رسمی و مجاز قابل جفت و جور س و خیال ما از این نظر راحته که این شکلای جور واجور به صورت تقلبی و قاچاق به دست مردم نمی رسه اما بدیش اینه در خارج از شبکه مجاز پخش و تولید، مکانایی مانند ناصر خسرو پاسخگوی نیاز درمانی بیماران نیستن بلکه در مورد مطالبات احتمالی سوءمصرف مواد و یا داروها فعالیت می کنن که با در نظر گرفتن غیرمجاز بودن اونا، تقلبای زیادی هم در این بخش انجام میشه که تهدیدی جدی واسه سلامته، از این رو مقابله با اونا لازمه ایجاد هماهنگی و اجماع جدیه که الان سازمان غذا و دارو پیگیر اون هستش. ایشون گفت: در این مراکز مکملا و مواد نیروزا که مصرف کننده اونا معمولا جوونا هستن به فروش می رسه که بدیش اینه حالا فعالیت این شبکه غیررسمی گسترده شده و تهدیدی جدی واسه سلامتی آدما به خصوص جوانانه که برخورد با اونا در اولویت سازمان قرار داره ضمن اون که این مسئله تازگیا در دستور کار ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز قرار گرفته تا با مصوباتی بتونه متخلفان رو شناسایی و برخورد با این سودجویان رو پیگیری کنه. ایشون هم اینکه درباره عرضه داروهای سقط جنین در شبکه غیرقانونی و غیرمجاز ضمن تاکید بر این که هیچ کدوم از این داروها تایید نمیشه، گفت : از اون جا که عرضه این نوع داروها از راه درمانی اصلی خود خارج شده، شک نداشته باشین غیرمجاز، غیرقابل تایید و مضر واسه سلامته و در اولویت اقدامات برخوردی این سازمان هم قرار داره.

غفارزاده هم اینکه با توضیح دادن این موضوع که برخوردهایی که انجام میشه متناسب با حجم این شکلای جور واجور و تهدیدی که دارن نیس، گفت: در حال احصای آمار و ارقامی هستیم که بتونیم براساس اونا در روند برخورد و کشف این شبکه پیشرفت داشته باشیم ضمن اون که حالا امکان این جفت و جور شده تا به صورت کلان با عرضه وفروش قاچاق برخورد شه . مدیرکل بازرسی، آزمایش کارکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو گفت: با اجماعی که ایجاد شده و درحال تقویته و با در نظر گرفتن اولویتی که این شبکه غیرمجاز پیدا کرده و تهدیدات جدی اونا و قوت گرفتن موضوعاتی چون آفندهای غیرعامل و یا تهدیدات زیستی دیگه نمیشه نسبت به این مباحث بی خیال نسبت به موضوع بود و به خاطر همین امیدوارم بتونیم این تهدید بالقوه و بالفعل رو به کمترین حد خود برسونیم.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو هم درباره این موضوع با توضیح دادن این موضوع که به خاطر برخورد با قاچاق دارو برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت درحال پیگیری و اجراست به خراسان گفت: وقتی صحبت از قاچاق دارو می شه نباید مکملا و یا اجناس آرایشی و بهداشتی رو جزو دارو به حساب آورد؛ چون که اندازه داروی قاچاق بالا نیس. دکتر اکبرعبداللهی اصل ادامه داد: اون چه در بازارهایی چون ناصر خسرو به فروش می رسه مواردیه که ما اونا رو دارو گفته نمی کنیم بلکه مواردیه که سیستم سلامت کشور به علل جور واجور وجود ، تجویز و پخش اونا رو غیر مجاز می دونه ، داروهایی که تاثیر اونا اثبات نشده و سیستم سلامت کشور اجازه تامین رسمی اون دارو رو نمی ده به خاطر همین از کانالای دیگه وارد می شن که فقط قوه قهریه و نظامای بازرسی می تونه با عرضه اونا برخورد کنه. ایشون با توضیح دادن این موضوع که در بازاری مانند ناصر خسرو داروهایی چون سقط جنین ، به فروش می رسه گفت: این داروها مجوز ندارن و علاوه بر این که اثبات کننده سلامتی نیستن وزارت بهداشت هم اونا رو قبول نداره. معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو گفت: واسه برخورد با این بازار مشکی علاوه بر وزارت بهداشت، نهادهای دیگه هم باید تعامل لازم رو داشته باشن.

Written by 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *