مرداد ۲۱, ۱۳۹۹

این گیاهان را با این داروها نخورید | طب ایرانی

به نقل از مجله سیب سبز: در باور خیلی از مردم استفاده از گیاهان دارویی یکی از بی آسیب ترین و مطمئن ترین روش ها واسه آرامش دردها و درمان خیلی از مشکلات جسمی و مریضی هاست، در حالی که از دیدگاه پزشکان و کارشناسان روشای طبیعی درمانی سنتی و مکمل این باور خیلی غلطه. هر چند مصرف بعضی از گیاهان دارویی مثل نعناع، آویشن، رزماری و خیلی از گیاهان مثل این در زندگی روزمره هممون به یه عادت تبدیل شده اما بعضی وقتا بعضی از ما پا رو از این بالاتر می ذاریم و با ترکیب بعضی از گیاهان دارویی، دارویی رو جفت و جور می کنیم و بدون توجه به نوع طبع و مزاج و اتفاقا مشکل دارویی از این ترکیبای دارویی مصرف می کنیم.چیزی که پیش روی شماس بعضی از ترکیبای گیاهیه که بهتره با مجوز متخصص طب سنتی مصرف شه. براساس گزارشی که در سال 2010 به وسیله محققان کلینیک مایو منتشر شده مصرف 25 درصد اجناس و ترکیبای گیاهی موجوددر بازار می تونه واسه بیماران قلبی خطرناک باشه.بعضی از ترکیبای گیاهان دارویی که در ادامه این مطلب می خونید از جمله ترکیب هاییه که ممکنه مشکلایی رو واسه بیماران گرفتار به مریضی قلبی یا مشکل قلبی به وجودبیاورد.

واسه بیماران قلبی ممنوع

سیر یکی از اعضای خونواده پیازه که علاوه بر اینکه اونو به صورت خام یا پخته مصرف می کنیم، می تونیم اونو به شکل اجناس مختلفی مانند روغن، عصاره و قرص هم در بعضی از فروشگاه های اجناس گیاهی و عطاریا مشاهده کنیم. خیلی از مردم از حبای سیر یا این اجناس واسه کاهش کلسترول و کنترل فشارخون استفاده می کنن. گروهی هم از این اجناس به عنوان رقیق کننده خون واسه مقابله با مریضی تصلب شرائین استفاده می کنن. مصرف سیر یا کالاهایی که از سیر جفت و جور می شه، می تونه در آدمایی که مصرف وارفارین دارن یا به مشکل در ریتم قلب گرفتار هستن یا تجربه حمله قلبی رو گذروندن خطراتی رو به همراه داشته باشه و اختلالاتی در کارکرد این عضو بسازه.

اگه وارفارین می خورید …

خیلی از افراد میانسال از زنجبیل به صورت خوراکی و موضعی واسه کاهش دردهای مفصلی و استخوانی خود استفاده می کنن. زنجبیل نه فقط به صورت تازه مصرف می شه بلکه به شکل کپسول هم در دسترس مردم قرار داره. این گیاه علاوه بر آرامش درد و درمان بعضی از مشکلات و دردهای مفصلی و عضلانی در درمان بعضی از مریضیای دستگاه گوارش مخصوصا معده موثره و می تونه تسکینی مناسب واسه بهبود تهوع، اسهال و دل درد باشه. اما اینجاش خیلی مهمه که سالمندان و میانسالان که گروه بزرگی از مصرف کنندگان زنجبیل در جهان هستن باید مراقب باشن که مصرف همزمان زنجبیل با بعضی از داروهای مریضیای قلبی موجب از بین رفتن خواص و اثر دارویی داروهای شیمیایی یا موجب بروز مشکل در روند درمان می شه. مثلا مصرف زنجبیل در شرایطی که مریض داروی وارفارین دریافت می کنه احتمال خونریزی به وجود اومده به وسیله مصرف این دارو رو زیاد می کنه.

زغال اخته رو با کدوم دارو نخوریم

زغال اخته از جمله میوه هاییه که تازه و خشک شده اون مقبول پیر و جوونه . مردم زیادی علاوه بر خوردن این میوه ترش و خوش مزه از کپسولای اون واسه بهبود بعضی از مریضیا استفاده می کنن. تحقیقات زیادی نشون میده که مصرف زغال اخته نه فقط به بهتر شدن جریان گردش خون در بدن کمک می کنه بلکه به بهتر شدن وضعیت رگای واریسی، رفع خستگی چشم، گر گرفتگی های زنونه و حتی درمان اسهال هم بسیار موثره. اما مسئله ای که نباید نسبت به اون غفلت داشت تداخل دارویی است که زغال اخته با بعضی از داروها بوجود میاره. هر چند مصرف زغال اخته در بیماران قلبی به بهتر شدن جریان گردش خون در بدن این افراد کمک می کنه اما اگه اونا از قرصای ضدلخته شدن خون مصرف کنن اثردارویی این قرصا رو خنثی کرده و احتمال خونریزی به وجود اومده به وسیله مصرف این قرصا رو هم زیاد می کنه.

اگه آسپیرین مصرف می کنین

جینکو یکی از گیاهان داروییه که مصرف دمنوش و برگای خشک اون به شکل کپسولای گیاهی در میان بعضی از مردم رایجه.این گیاه بیشتر از هر چیز بر تقویت حافظه و بهبود اون و پیشگیری از دچار شدن به مریضی فراموشی و زوال عقل موثره و می تونه بروز این مریضی رو کنترل و کنترل کنه. اما بعضی از پزشکان از این گیاه واسه درمان بعضی از مشکلات به وجود اومده به وسیله دچار شدن به آسم و بعضی از مریضیای تنفسی و کاهش درد پا به دلیل کم شدن اندازه جریان گردش خون در این عضو تجویز می کنن. اما نکته ای که در این مورد نباید از یاد برد اینه که تحقیقات نشون میده مصرف این دارو و مشتقات و گونه های اون موجب افزایش خطر و احتمال خونریزی در آدمایی که از آسپیرین و وارفارین مصرف می کنن رو بالا می بره.

آلوورا و کم شدن اندازه پتاسیم خون

یکی دیگه از گیاهان دارویی که مصرف اون این روزا در میان خونواده های زیادی باب شده گیاه آلووراه. این گیاه که امروزه اجناس خوراکی و موضعی مختلفی مانند ژله، نوشیدنی پالپ دار، آبمیوه و شکلای جور واجور لوسیونا و مرهما براساس اون ساخته می شه به عنوان یکی از طبیعی ترین داروها واسه بهبود روند درمان بعضی از مریضیا مثل دیابت، آسم، آرتروز و صرع شناخته شده.اما مصرف آلوورا در کنار این فایده های درمانی واسه بعضی از بیماران و افراد خاص عوارضی هم داره. واسه نمونه مصرف آلوورا می تونه منتهی به افت سطح پتاسیم خون شه پس در شرایطی که فردی با زمینه قبلی در مصرف این گیاه دارویی زیاده روی کنه ممکنه مشکلاتی مانند آریتمی و مشکل در کارکرد قلب رو تجربه کنه، ضمن اینکه گیاه آلو ورا در شرایطی که با داروی دیگوسین که بیماران گرفتار به مریضی قلبی مصرف می کنن خورده شه تاثیر درمانی این دارو رو نابود می کنه.

آب گریپ فروت مانع اثراستاتین

افراد خیلی از آب گریپ فروت تازه یا عصاره فرآوری شده اون به منظورهای جور واجور مانند ارتقای وضعیت سلامت خود، بهبود کارکرد قلب و همین طور کاهش وزن استفاده می کنن، در حالی که تحقیقات نشون میده عصاره به دست اومده ازگریپ فروت به دلیل داشتن آنزیمایی مانع جذب بعضی از داروها از جمله استاتین و بعضی از داروهایی می شه که موجب درمان انسداد کانالای کلسیم در بدن می شه و اثر درمانی این داروها رو نابود می کنه.

خطر مشکل کبدی

گیاه اکیناسه از جمله گیاهانیه که نه فقط برگ اون خاصیت درمانی داره بلکه ریشه اونم به عنوان یه داروی طبیعی مورد استفاده پزشکان روشای طبیعی درمان قرار میگیره. از این گیاه علاوه بر اینکه به صورت سنتی مورد استفاده خوراکی داره کالاهایی مانند چای، دمنوش، آبمیوه و کپسولای گیاهی جفت و جور می شه که به گفته پزشکان روشای طبیعی درمان واسه پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثره، ضمن اینکه سیستم ایمنی بدن رو هم تقویت می کنه. با این وجود در تحقیقات مایوکلینیک مشخص شده این گیاه یا اجناس و مشتقات اون اگه به صورت همزمان با داروهایی مثل استاتین، نیاسین و فیبراتا که همه واسه کاهش و کنترل اندازه کلسترول بدن تجویز می شن، مصرف شن خطر بروز آسیبا و مشکلات کبدی رو بالا می برن.

شیرین بیان و افزایش فشار خون

در آشپزخانه خیلی از خانومای ایرونی ریشه شیرین بیان پیدا میشه. این گروه از شیرین بیان واسه کاهش دردهای معده و در بعضی موارد بهبود درد و خشونت گلو استفاده می شه. این گیاه دارویی علاوه بر اینکه به روش سنتی استفاده میشن به صورت کپسولای گیاهی هم واسه درمان بعضی از مریضیا و مشکلات مورد استفاده داره و از اون علاوه بر اینکه واسه درمان زخم معده و مشکلات گوارشی استفاده می شه، در درمان برونشیت و بهبود بعضی از مریضیای ویروسی هم موثره. با همه این خواص خوب ریشه شیرین بیان عوارضی داره که مصرف اون به همه افراد پیشنهاد نمی شه. مصرف ریشه شیرین بیان در آدمایی که گرفتار به فشارخون هستن و داروی فشارخون مصرف می کنن پیشنهاد نمی شه چراکه مصرف شیرین بیان موجب افزایش فشارخون می شه.

آلفا آلفا

گیاه آلفا آلفا یکی دیگه از گیاهان داروییه که نه فقط به صورت طبیعی مورد استفاده درمانی داره بلکه نوع خشک اون به شکل کپسولا و قرصایی به صورت مکمل یا دارو واسه درمان بعضی مریضیا استفاده میشن. پزشکان روشای طبیعی درمان از این گیاه واسه درمان کلسترول بد استفاده می کنن. اونا با تجویز این گیاه واسه مریض به اون کمک می کنن تا بدون نیاز به مصرف داروی شیمیایی اندازه کلسترول بد خون خود رو کنترل و اونو کم کنن. یکی دیگه از خواص گیاه آلفا آلفا که اونو در نگاه پزشکان سنتی مهم می کنه خاصیت اون در کاهش پلاک هاییه که در مریضی تصلب شرائین موجب شدید شدن مریضی می شه. با این وجود مصرف این گیاه هم باید با حساسیتا و مشاوره متخصص طب سنتی انجام شه. چون که مصرف کشکی و هردم بیل و بدون مجوز از این گیاه در شرایطی که مریض گرفتار به مریضیای قلبی داروی وارفارین مصرف می کنه موجب افزایش خطر خونریزی به وجود اومده به وسیله مصرف این دارو می شه.

کوهوش مشکی و احتمال بروز آسیب کبدی

گیاه کوهوش مشکی گیاهیه که بومی آسیا نیس و بیشتر در کشورای شمالی قاره آمریکا رشد می کنه. این گیاه دو نوع متفاوت داره و به اسمای کوهوش مشکی و سفید شناخته می شه. با اینکه ممکنه دسترسی مردم سرزمینای شرقی مثل ایران به این گیاه به صورت طبیعی و تازه ممکن نباشه اما شک نداشته باشین دسترسی به کپسولایی که از برگ و ریشه این گیاه جفت و جور می شه یا به صورت مکمل در فروشگاه های گیاهان دارویی عرضه می شه، ممکن باشه. پزشکان روشای طبیعی درمان از گیاه کوهوش مشکی واسه تخفیف و آرامش علائم و نشونه های یائسگی در زنان استفاده می کنن. در آزمایشای مختلفی مشخص شده که مصرف نوع مشکی این گیاه می تونه اندازه گر گرفتگی و تعریق شبونه رو در زنائی که در آستانه یائسگی قرار دارن کنترل و کم کنه. علاوه بر این ویژگی گیاه کوهوش مشکی در آرامش دردهای مفصلی و عضلانی هم پیشنهاد شده اما باید توجه داشت که مصرف این گیاه یا کپسولای مکمل اونم بهتره با تجویز دکتر و متخصص طب سنتی و مشاوره با دکتر فرد انجام بشه چون که مصرف این گیاه دارویی در کنار داروهای شیمیایی مانند استاتینا موجب کاهش تاثیرگذاری دارو می شه و احتمال بروز آسیبای کبدی رو هم داره.

چای سبز و کاهش اثر داروی مریض قلبی

مصرف چای سبز در میان افراد زیادی در سراسر جهان رایجه. بعضی اونو به عنوان یه دمنوش پرخاصیت در برنامه غذایی خود قرار میدن و گروهی از عصاره و کپسول جفت و جور شده از اون واسه کاهش وزن استفاده می کنن. اما براساس چیزی که کارشناسان روشای طبیعی درمان میگن چای سبز علاوه بر اثری که در کنترل وزن و افزایش متابولیسم بدن داره می تونه به کاهش کلسترول، پیشگیری از بروز سرطان و همین طور افزایش سطح هوشیاری ذهنی کمک کنه. اما نکته ای که نباید اونو از یاد برد اینه که همین گروه از کارشناسان اخطار میدن که چای سبز به خاطر این که شامل مقدار قابل توجه ای ویتامین kه می تونه اثر دارویی وارفارین رو خنثی کرده و نابود کنه پس باید توجه داشت آدمایی که از داروی وارفارین واسه کنترل و درمان مریضی قلبی شون استفاده می کنن باید از مصرف چای سبز دوری کنن.

تداخل دارویی با داروی مریضی قند

تخم شنبلیله از زمانای بسیار دور به دلیل فایده های درمانی معجزه آسایی که داشت مورد استفاده قرار می گرفت. مصریای باستان از تخم شنبلیله واسه درمان مشکلات گوارشی خود بهره می بردن. امروزه هم کارشناسان روشای طبیعی مصرف تخم شنبلیله رو واسه درمان خیلی از مشکلات دستگاه گوارشی مخصوصا معده و روده و همین طور کنترل کلسترول خون به درد بخور می دونن. ضمن اینکه این گروه از پزشکان به زنائی که پس از بارداری با از دست دادن شیر رو به رو می شن پیشنهاد می کنن اما این پزشکان به خانوما و آقایانی که به مریضی دیابت یا مریضیای قلبی مبتلاهستند پیشنهاد می کنن تا در شرایطی که واسه درمان شون دارو مصرف می کنن از مصرف تخم شنبلیله یا اجناس دارویی که با اون جفت و جور می شه دوری کنن.

شدید شدن انقباضات عضله قلب با زالزالک

زالزالک یکی دیگه از میوه هاییه که فایده های درمانی زیادی داره و پزشکان روشای طبیعی درمان از اون واسه درمان بعضی از مریضیا مانند بیماران گرفتار به مریضی قلب و مشکلای قلبی استفاده می کنن. زالزاک که به صورت میوه تازه، میوه خشک، دمنوش و اجناس دیگه در خیلی از فروشگاه های عرضه اجناس گیاهی و طبیعی قابل جفت و جور س علاوه بر اینکه می تونه فایده های درمانی داشته باشه در بعضی موارد ممکنه روند درمان مریضیا رو دچار معطلی کنه. درتحقیقی که روی بیماران گرفتار به مریضی قلبی که با انقباضای عضله قلب همراه بود مشخص شد که مصرف زالزالک بدون تجویز دکتر و به صورت خودسرانه موجب بروز یافته های منفی در روند درمان شده.

جنسینگ و افزایش فشارخون

جنسینگ یکی از گیاهان بسیار معروفیه که خیلی از مردم چین اونو نسل به نسل در خونواده هاشون نگهداری می کنن و از خواص کم مثل اون واسه افزایش طول عمر و حفظ سلامت استفاده می کنن. آوازه این گیاه موجب شده تا مردم خیلی از کشورای شرقی و حتی مردم خیلی از کشورای اروپایی و آمریکایی تمایل زیادی به استفاده  از این گیاه یا اجناس تولید شده از اون داشته باشن. این گیاه علاوه بر اینکه به افزایش انرژی و ذخیره اون در بدن کمک می کنه، می تونه سیستم ایمنی بدن رو تقویت کنه و تاثیر زیادی در کنترل فشار خون و اندازه کلسترول خون داشته باشه. خیلی از پزشکان روشای درمانی طب سنتی چین از این گیاه واسه درمان بیماران خود استفاده می کنن و مصرف اونو به میانسالان پیشنهاد می کنن. اما نکته ای که نباید از اون غفلت کرد اینه که مصرف بیشتر از اندازه و بدون مجوز دکتر بیشتر واسه مصرف کنندگان جنسینگ دردسرساز می شه چراکه مصرف بی قانون از این گیاه می تونه خود دلیلی واسه افزایش فشارخون باشه. از طرفی به کار گیری گیاه جنسینگ یا اجناس جدا شده از اون در آدمایی که به دلیل مریضیای قلبی از داروی وارفارین مصرف می کنن موجب بی اثری وارفارین می شه و روند درمانی اونا رو دچار مشکل می کنه.

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *