مرداد ۲۱, ۱۳۹۹

این ۷ نشانه ی سکته مغزی را نباید نادیده گرفت

: این ۷ نشونه سکته مغزی رو نمیشه ازش سرسری رد شد

سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یه شریان مغزی که به دنبال اون مشکل در گردش خون اون ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروز نشونه هایی مثل فلج نیمه بدن، مشکل صحبت و مشکل در راه رفتن می شه.

سکته مغزی وقتی اتفاق می افته که یه لخته خونی باعث انسداد شریان خون رسان به مغز می شه (سکته مغزی ایسکمیک) و یا یه رگ خونی مغز پاره شده و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف می شه (سکته مغزی هموراژیک). در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلولای مغز شروع به مردن می کنن. دلیل سکته مغزی هر کدوم از این موارد که باشه، باید دقت داشت که با وقوع سکته مغزی مریض در خطر مرگ قرار می گیره.

شکلای جور واجور سکته مغزی عبارتند از

۱- سکته مغزی ایسکمیک:

اگه سرخرگی که خون رو به مغز میرسونه، بسته شه، این نوع سکته مغزی اتفاق می افته. علل زیادی باعث بسته شدن رگ خونی می شن، مثلا رسوب چربیا در شریانا (آترواسکلروز) باعث تشکیل لخته خونی می شه. بعضی وقتا، در اثر بی نظمی ضربان قلب، یه لخته خونی در قلب ایجاد می شه. بعد این لخته خونی به جای دیگری از بدن میره که در اونجا سرخرگ رساننده خون به مغز رو می بنده.

 ۲- سکته مغزی هموراژیک:

وقتی یه رگ خونی در مغز پاره شه و باعث خونریزی در مغز شه، این نوع سکته اتفاق می افته که اونم دلایل زیادی داره.

۳- حمله ایسکمیک گذرا:

در واقع یه سکته ی مغزی ناقصه که در اثر گرفتگی رگ خونی اتفاق می افته. با اینکه حمله ایسکمی گذرا باعث آسیب دائمی مغز نمی شه، ولی باعث بروز علائم سکته مغزی می شه که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول میکشن. شما به عنوان علامت سکته مغزی نباید از این حالت صرف نظر کنین.

مهم ترین نشونه های سکته مغزی

علائم یا نشونه های سکته ی مغزی براساس نوع سکته، محل بروز اون در مغز و شدت اون، جور واجور هستن. در ادامه ۷ مهم ترین نشونه  سکته مغزی اومده:

۱- تاری یهویی دید به خصوص تو یه چشم

۲- احساس بی حسی یا فلج یهویی تو یه طرف صورت و دست یا پای یه طرف بدن

۳- کاهش یهویی بینایی، قدرت بدن، تعادل بدن (به سختی راه رفتن)، قوای حسی، صحبت کردن و یا فهم صحبت بقیه

۴- سرگیجه ی بدون دلیل یا افتادن یهویی روی زمین

۵- سردرد یهویی و شدید بدون دلیل که فورا بعد از اون فرد بیهوش می شه (نشون دهنده سکته مغزی به دلیل خونریزیه).

۶- بیهوش شدن فرد

۷- به هم خوردن تعادل بدن یهویی که شاید با حالت تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و یا قورت دادن غذاها به سختی همراه س.

اگه شما و یا کسی که پیش شماس، دچار هر کدوم از علائم سکته مغزی شد، باید خیلی سریع خودتون رو به دکتر برسونین (به اورژانس زنگ بزنین و یا کسی شما رو به بیمارستان ببره)، چون درمان فوری سکته مغزی باعث زنده موندن فرد و بهبود سریع تر اون می شه. بعضی روشای درمانی باید درزمان ساعات اولیه بعد از شروع علائم سکته مغزی، انجام شن. تأخیر در درمان سکته مغزی باعث مرگ فرد و یا معلولیت دائمی (مثل فلج شدن دست و پا) اون می شه.

وقتی شما دچار علائم سکته مغزی میشین، نشون میده خون کافی به مغز نمی رسه. آسیب به وجود اومده به وسیله سکته مغزی می تونه موقتی و یا دائمی باشه، مثلا ممکنه دیگه نتونین حرف بزنین و یا بعد از یه مدت قدرت صحبت کردن شما بر شه. ممکنه دچار فلج جزئی یا کامل در دستا و یا پاها شید. مسئله مهم اینه که وقتی دچار علائم سکته مغزی گشتید، هر چی سریع تر پیش دکتر برید. شروع زودتر درمان باعث آسیب کمتر مغز می شه و کمتر دچار فلج دائمی میشین.

هنگام بروز علائم سکته مغزی چیکار باید کرد؟

۱- علائم سکته مغزی رو حتما در نظر داشته باشین، حتی اگه فقط یه علامت داشتین و یا علائم ناچیز بودن و یا برطرف شدن.

۲- معطل نکنین. هر یک دقیقه حیاتیه، پس فورا خودتون رو به دکتر برسونین.

۳- اگه یکی یا چند تا از علائم سکته مغزی رو واسه بیشتر از چند دقیقه داشتین، به اورژانس (۱۱۵) زنگ بزنین. آمبولانس شما رو خیلی سریع به بیمارستان میرسونه.

۴- وقتی رو که علائم سکته مغزی شروع شدن، بررسی کنین. این نکته مهمیه که باید به دکتر در بیمارستان بگید.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *